Ukrayna ’da Babi Yar Katliamının 80. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Ukrayna Devlet Bsevgianı Vladimir Zelenskiy, bsevgient Kiev‘de “Babi Yar Katliamı”nın 80. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama törenine katıldı.

Ukrayna Devlet Bsevgianlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenskiy’nin Babi Yar Anıtı’na çiçek bırakmasının ardındaki hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşan Zelenskiy, 80 yıl önce bugün Nazilerin, Kiev’deki Babi Yar bölgesinde toplu idamlara başladıklarını açıklama ederek 2 gün içinde yaklaşık 34 bin kişiyi öldürdüklerini söyledi.

Nazilerin 2 sene içinde toplam 100 binden fazla insanı Babi Yar’da öldürdüklerini vurgulayan Zelenskiy, Yahudilerle birlikte Ukraynalıların, Romanların, savaş esirlerinin ve hafıza hastalarının da kurbanların arasında yer aldığını hatırlattı.

Zelenskiy, “80 yıl önce gerçekleşen Babi Yar trajedisi ne Ukrayna’da ne Avrupa’da ne de dünyada yeniden tekrarlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kiev’deki Babi Yar bölgesinde, 29-30 Eylül 1941’de Nazilerin takriben 33 bin 771 Yahudi’yi 2 gün içinde öldürmesi, tarihe “Babi Yar Katliamı” olarak geçti.Ukrayna'da Babi Yar Katliamı nın 80. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Ukrayna'da Babi Yar Katliamı nın 80. yılında hayatını kaybedenler anıldıUkrayna'da Babi Yar Katliamı nın 80. yılında hayatını kaybedenler anıldıUkrayna'da Babi Yar Katliamı nın 80. yılında hayatını kaybedenler anıldı

AA / Talha Yavuz – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir