Uğur Şahin’den ezber bozan aşı sözleri: Gelecek sene öbür bir formüle ihtiyacımız olacak

BioNTech’in kurucu ortaklarından ve aynı zamanda şirketin CEO’su olan Uğur Şahin, koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“AŞININ FORMÜLÜNÜN DEĞİŞMESİ GEREKECEK”

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’a konuşan Şahin, “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor çünkü virüs mutasyona uğruyor. Bu sene yeni bir aşı geliştirmeye lüzum yoktu. Ama gelecek yılın ortalarına içten fazla daha ayrı bir durum olacak” dedi.

“DELTA VARYANTI MEVCUT AŞILARI ETKİLEMİYOR”

Dünyada geliştirilen birincil koronavirüs aşılarından biri olan ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty aynı zamanda mRNA teknolojisi kullanan ve denetleyici kurumlardan olay alan birincil aşı olmuştu. Financial Times’tan Erika Solomon ve Nikou Asgari’ye konuşan Şahin, “Şu lahza dominant ayla gelen Delta varyantı daha bulaşıcı ama mevcut aşıların etkileyiciliğini azaltacak dek da öbür değil” dedi.

Üçüncü doz destekleyici aşıların esas varyantları kontrol altına alabileceğini de dile getiren Şahin, buna karşılık corona virüsünün yeni mutasyonlara uğrayacağını ve aşıların etkisini azaltabileceğini söyledi.

“VİRÜSÜN EVRİMİ YENİ BAŞLADI”

Şahin, “Virüs kalacak ve virüs daha da çok adapte olacak. Değişikliğe uğrayacak yeni tür virüslerin, şu ankinden daha basit yönetilebilir olacağını öngörmüyoruz. Bu devam eden bir evrim ve evrim henüz başladı” dedi.

Şahin 2022’deki aşı programını da Financial Times ile paylaştı. Şahin, “Hali hazırda aşı olanlar için üçüncü doz aşı yapılacak ve bununla beraber aşıya erişimi olmayanlara aşı temini sağlanacak” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler tarafından, “Aşının patentini paylaşın” çağrısına kulaklarını tıkayan Şahin, bu konuda ise “Patentleri paylaşmak kalite kontrolünü riske atar” ifadesini kullandı. BioNTech/Pfizer’ın geliştirdiği aşının fiyatının gelecekte ne dek olacağına dair bir açıklama yapmayan Şahin, “Aşıya gelecek yıllarda da gereklilik olacak” dedi.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri Gözde Nur Bayar Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri Koronavirüs tedavisi gören 20 aylık Betül Ayla, yaşamını yitirdi

Koronavirüs tedavisi gören 20 aylık Betül Ülkü, yaşamını yitirdi

Koronavirüse karşı üretilen ilaç, ölümleri yarı yarıya indiriyor! Fiyatı 6 bin lira olacak

Koronavirüse karşı üretilen ilaç, ölümleri yarı yarıya indiriyor! Fiyatı 6 bin lira olacak

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir