Tandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçimini sağlama kaynağı oldu

BİTLİS (İHA) – Doğu Anadolu bölgesindeki halkın yoğun tercih ettiği tandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçimini sağlama kaynağı oldu.

Bitlis‘in Tatvan ilçesinde bambsevgia illerde yaşayıp sonra ilçeye yerleştiklerini söyleyen Bayram Erensayın açtıkları tandır evinde yöredeki kadınların istihdamına katkı sağlıyor. Tandır evinde çalışarak geçimini karşılayan 3 kadın, günün ilk ışıklarında tandırlarını yakıp, hamurlarını yaparak yorucu ve zorlu mesailerine başlıyor. Maddi durumlarının fena olduğunu ve 3 kadın elemanının olduğunu söyleyen Bayram Erensayın; “Burada tandır ekmeği yapıyoruz. Açık Havada da gönderiyoruz. Burada 3 bayan çalışıyor. Tandır ekmekleri yapıyorlar. Ast önceden bu bayanlar evlerinde ekmek yapıyorlardı. Hemen biz dıştan yansıttık ve buradaki bayanların durumu ailelerine destek çıkmak ve yardım etmek için yanımıza gelip burada çalışıyorlar. Güzel ekmekler çıkarıyoruz. Ekmeklerimiz lavaş, halka ve çörek çıkarıyoruz. Gün oluyor İstanbul, Ankara, Antalya bu taraflara batı, doğu tarafına bayağı siparişlerimiz oluyor gönderiyoruz. Bayanlar burada çalışıyor. 3 hanımefendi elemanım var burada fiilen bedensel durumları fena, ailelerine takviye atamak için çalışıyorlar. Buraya gelen müşterilerimizin yüzde 70’i hepsi hanımefendi oluyor ve bayanlara takviye amaçlı gelip buradan ekmek alıyorlar. Yani doğrusu zor durumda olan ahali var bizim elemanlarda böylece, kimse çalışmayı istemez. Bizim bayanlarda ailelerine yardım saptamak için çocukları okul okuyor. Okul masrafları var, giyim masrafları var yani her şey olduğu için o yüzden azıcık bıkkınlık yaşıyorlar. Bizim bayanlarda o yüzden çalışmayı tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Günde 5-6 torbaya kadar ekmek yaptıklarını söyleyen Halise Erensayın, “Burada tandır emeği pişiriyoruz. Sabahleyin saat 6 gibi geliyoruz. Önce hamur yapılıyor. Hamuru dinlendirdikten sonra yumaklarımızı bırakıyoruz. Ablalar geliyor, pişiriyorlar. Sipariş göre yapıyoruz. Ara Sıra sipariş olduğu süre 5-6 torbaya kadarda çıkabiliyor. Türkiye’nin her yerine sipariş gönderiyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir edinmek üzere her yere sipariş gönderiyoruz. Çörek, sütlü ekmek yapıyoruz. Bazen sütlü ekmek ara sıra çöreklerimize, ekmeklerimiz siparişler oluyor. Siparişleri getiriyorlar biz kargoya götürüp teslim edip gönderiyoruz. 3 çocuğum var. İki her birine okul okuyor. Eşime, eve desteklemek amacıyla bende buraya geliyorum, çalışıyorum” dedi.

Amacının kadınlara yardımcı olmak istediğini söyleyen vatandaş Fatih Ateş, “Her gün günlük olarak gelip tandır ekmeği alıyoruz. Bunun sebebi de kadınlar burada çalışıyor, istihdam sağlanıyor. Bunlar için daha öncesinde zaten mahalle arasında vardı. Biz de tandır ekmeğini sevdiğimiz için tezgahlarda da satıldığı için asistan oluyoruz. Ayrıca somut hem maneviyat her gün alıyoruz. Kadınlara istihdam sağlansın maksat kadınlara yardımcı olmak. Tandır ekmeğimizde hoş isteyen herkese de tavsiye ediyorum” diye belirtti. – BİTLİSTandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı oldu

Tandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı olduTandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı olduTandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı olduTandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı olduTandır ekmeği Tatvanlı kadınların geçim kaynağı oldu

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir