Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ölümünün 3. yılında Washington’da anıldı

İSTANBUL (AA) – Suudi Arabistan‘ın İstanbul Bsevgionsolosluğunda cinayete kurban dışarı giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın ölümünün 3. yılı dolayısıyla ABD Kongresi önünde düzenlenen anma töreninde Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ABD Bsevgianı Joe Biden’a cinayetin faillerini cezalandırmak için verdiği sözü tutma çağrısı yaptı.

Suudi gazeteci Kaşıkçı, ölümünün 3. yılında “Freedom First (Önce Serbest)” platformu tarafından düzenlenen etkinlikte anıldı.

Cemal Kaşıkçı’nın kaleme aldığı köşe yazılarından birleştirilerek oluşturulan yaklaşık 3,5 metre eni ve boyundaki portresi de burada sergilendi.

Söz konusu etkinliğe Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu ve Kaşıkçı’nın ABD’deki arkadaşları katıldı.

Cengiz, törende yaptığı konuşmada, “Cemal sadece bir gazeteci değildi. Yalnızca Suudi halkının ve Arap dünyasının hakları için savaşan biri de değildi.” ifadesini kullandı.

Kaşıkçı’nın Suudi halkının en esas haklarına sahip olması için kalemini kullandığının altını çizen Cengiz, Kaşıkçı’yı harekete geçiren şeyin ise susturulanların sesi edinmek olduğunu kaydetti.

Biden’a çağrı

Cengiz, Kaşıkçı katledildiğine Donald Trump’ın ABD Bsevgianı olduğunu ve cinayete rağmen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın cezalandırılmadığını, Suudi Arabistan’a tabanca satışının devam ettiğini anımsatarak, “O dönem bsevgian adayı olan Biden, Cemal Kaşıkçı ve yakınlarının adaleti adalet ettiğini söyledi. Cemal’in boşuna ölmüş olmayacağını söyledi.” ifadesini kullandı.

ABD Bsevgianı Joe Biden’ın halkına ve kendisine “insan haklarını savunma” ve “Suudi Arabistan ile ilişkileri değiştirme” sözü verdiğini anımsatan Cengiz, şöyle devam etti:

“Bsevgian Biden ve Bsevgian Yardımcısı Harris, ne süre harekete geçip sözünüzü yerine getireceksiniz? Ne süre sözlerinizi eyleme dökeceksiniz? Biden yönetimi bahşedilen sözlere rağmen, Suudi Arabistan ile ilişkilerini her zamanki değin sürdürecek mi?”

Cengiz, Biden yönetiminin bu hafta Suudi Arabistan’a heyet göndermesine de tepki göstererek, “Muhammed bin Selman, Cemal’i benden ve tüm dünyadan aldı. Ondan hesap soracak mısınız? Yoksa katillerini ödüllendirecek misiniz?” ifadesini kullandı.

Öte yandan etkinlikte söz alan konuşmacılar, Cemal Kaşıkçı’nın katilleri için “yargı” çağrısı yaptı.

Etkinliğin sonunda Kaşıkçı anısına bütün katılımcılar mum yaktı.

Kaşıkçı için Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği önünde eylem

Ayrıca Cemal Kaşıkçı’nın vefat yıl dönümü sebebiyle Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği önünde de eylem düzenlendi.

Ellerinde Kaşıkçı maskesi taşıyan protestocular, “Cemal için Yargı” yazılı pankart açtı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a yönelik eleştirileriyle tanıdık ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Bsevgionsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

AA / Dildar Baykan Atalay – Son Dakika Haberleri İstanbul'da iş çıkış saatlerinde toplu taşımada yoğunluk yaşandı

İstanbul’da iş çıkış saatlerinde toplu taşımada aşırılık yaşandı

İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 74'e ulaştı

İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 74’e ulaştı

İsmi değişeceği iddia edilen Atatürk Kültür Merkezi'nin tabelası asıldı

İsmi değişeceği bahis edilen Atatürk Kültür Merkezi’nin tabelası asıldı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir