Son dakika haberi… Tunus Cumhurbsevgianı Said ’den, yargıya yolsuzluğa karışanların yargılanması çağrısı

Tunus Cumhurbsevgianı Kays Said, yargıya, 2019 seçimlerinde parasal ihlal ilk olarak almak üzere yolsuzluk davalarına karışanların yargılanması konusundaki sorumluluğunu üstlenme çağrısında bulundu.

Cumhurbsevgianlığının sosyal medya hesabından yayımlanan video görüntüsüne göre, Said kadar Kartaca Sarayı’nda kabul edilen Sayıştay Bsevgianı Necib el-Kıtari, Cumhurbsevgianı’na Egemen Yüksek Tercih Kurulunun idari ve mali tasarruflarının denetimine ilişkin bir rapor sundu.

Görüşmede Said, yargıya, “Tunus’un içinden geçtiği bu tarihi dönemde yargının bütün sorumluluğunu üstlenmesi, halkın haklarını geri kazanması ve devletin önceki onlarca yılda asılı kaldığı illetten kurtulması için kanunsuzluk davalarına karışanların yargılanması” çağrısında bulundu.

Sayıştayın, önceki milletvekili seçimlerinde partilerin mali denetimine ilişkin görevini yerine getirdiğine sinyâl eden Said, ancak bu raporların üzerinde durulmamasından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Said, cumhurbsevgianlığı ve genel seçimlerinde (2019) her türden ihlalin işlendiğini savundu.

Adli ve cinayet yargısının partilerinin paralarının nereden geldiğine ilişkin yasal sonuçların düzenlemesi gerektiği değerlendirmesinde yer alan Said, genel seçimlerin yurt dışından gelen paralarla finanse edildiğini söyledi.

Said, mecliste yolsuzluğa karıştığı kanıtlanmış milletvekillerinin, meclis üyeliklerinin kaldırılması gerektiğini ifade etti fakat konuya ilişkin herhangi bir ad belirtmedi.

Said, yasama ve yürütme yetkilerini devraldı

Tunus Cumhurbsevgianı Said, 25 Temmuz’da Meclisin çalışmalarını dondurması ve Başbakan’ı azletmesinden daha sonra, 22 Eylül’de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımladı.

Yeni kararnamelerle Cumhurbsevgianı’nın yasama ve yürütme yetkisine karşın doğaüstü düzenlemeler yapıldı ve yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici komite feshedildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamelere kadar, Tunus Cumhurbsevgianı’na Bakanlar Kurulu’nun görüşünü aldıktan sonra Cumhurbsevgianlığı kararlarıyla “yasama metinlerini” tümdengelim yetkisi verildi.

Kararname uyarınca, Bakanlar Kurulu bundan böyle Meclis’e yok Cumhurbsevgianı’na karşı sorumlu olacak. Cumhurbsevgianı, başbakanı atayacak, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyecek.

Cumhurbsevgianı’na hem her türlü Cumhurbsevgianlığı kararını ırk oylamasına sunma yetkisi de verildi.

Said 29 Eylül’de de kadın akademisyen Necla Buden Ramazan’ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021 AA / Adel Bin Ibrahim Bin Elhady Elthabti – Son Dakika Haberleri Cumhurbsevgianı Erdoğan'ın hastane açılışında konuştuğu Abdulkadir Tunçel hayatını kaybetti

Cumhurbsevgianı Erdoğan’ın hastane açılışında konuştuğu Abdulkadir Tunçel hayatını kaybetti

Tunus Cumhurbsevgianı Said, hükümeti kurma görevini Necla Buden Ramazan'a verdi

Tunus Cumhurbsevgianı Said, hükümeti kurma görevini Necla Buden Ramazan’a verdi

Tunus'ta 25 Temmuz'da başbakanı azleden Cumhurbsevgianı Kays Said, Necla Buden Ramazan'ı hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Tunus’ta 25 Temmuz’da başbakanı azleden Cumhurbsevgianı Kays Said, Necla Buden Ramazan’ı hükümeti kurmakla görevlendirdi.

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir