Son dakika haberi: Ordu’da

ORDU (AA) – Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde, “Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Çok Eskiden Selçuklu” sergisi açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Müzeler Genel Müdürlüğü ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi iş birliğinde, “Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Çok Eskiden Selçuklu” projesi dahilinde düzenlenen sergide, Selçuklu ile Danişmendliler dönemine ait şapkalar, kitre heykeller ve dönemi anlatan yağlı badana tablolar yer alıyor.

Büyükşehir Belediye Bsevgianı Mehmet Hilmi Güler, serginin açılışında yaptığı konuşmada, böylesine tarihi öneme sahip bir serginin Ordu’da açılmasından büyük sevinç duyduklarını söyledi.

Selçukluların, Danişmendliler’in görkem ve zarafetini yansıtan muhteşem eserleri görme imkanı elde edeceklerini gösteren Güler, “Bu sergi ilimiz için çok büyük bir fırsattır. Böyle bir fırsatı bizlere verdiği için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da fazla teşekkür ediyorum.” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak böylesi güzel eserlerin sergilerini kente getirmeye devam edeceklerini vurgulayan Güler, “Bu sergiyle bununla birlikte tarihi buluşmayı, zevki, ihtişamı ve zarafetin timsallerini burada gözlerimizle görerek bir kere daha idrak etme imkanı elde edeceğiz. Keza bu sergi keza geçmişle senet kurmamızı keza de geleceğe bakmamızı ve bir ufuk turu yapmamızı sağlayacak.” diye konuştu.

Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Bsevgianı Işın Fırat ise sergi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yaklaşık 100 eserin yer aldığı sergi, 9 Ekim Cumartesi saat 17.00’ye değin ziyaret edilebilecek.

Serginin açılışına, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Büyükşehir Belediyesi Büyük Kasaba Konseyi Bsevgianı Ömer Açık Fikirli, ilçe belediye bsevgianları ile davetliler katıldı.

AA / Eyüp Elevli – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir