Son dakika haber Limak Yatırım, Uludağ Elektrik Şirketleri ’nin hisselerini İngiliz yatırım fonu Actis ’e satıyor

Limak Yatırım bünyesinde bulunan Uludağ Elektrik Şirketleri’nin (Uluğ Enerji Yayılma ve Perakende Satmak Hizmetleri AŞ) paylarının tamamının devri için milletlerarası sürdürülebilir altyapılar yatırım fonu Actis ile hisse satmak sözleşmesi imzalandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinin bulunduğu Uludağ bölgesinde elektrik dağıtım ve perakende satmak faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağılma AŞ ve Limak Uludağ Perakende Elektrik Satmak AŞ’nin (“Uludağ Elektrik Şirketleri”) tek hissedarı olan Uluğ Enerji Bölüştürme ve Perakende Satış Hizmetleri AŞ’nin (“Uluğ”) paylarının tamamının sürdürülebilir altyapılar yatırım fonu Actis’e devri için hisse satmak sözleşmesi, dün imzalandı.

Söz konusu hisse devrinin Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu onayları ve ilgili öteki koşulların tamamlanmasının arkasından gerçekleşmesi öngörülüyor.

Actis’in, dünya çapında ayrı ülkelerde 18 ofisi bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yatırımcılarından 24 milyar dolar büyüklüğünde fon katılımı karşılayan Actis, 40 milyonun üstünde insana hizmet sağlıyor ve şirketin enerji sektöründe 24 gigavatın üzerinde kurulu kapasitesi bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Bsevgianı Ebru Özdemir, yaklaşık 1 yıldan beri İngiliz yatırım fonu Actis ile Uludağ Elektrik’in hisselerinin devri için yaptıkları görüşmeleri tamamladıklarını ve hisse tayin sözleşmesini imzaladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Yapılan bu anlaşmanın, özellikle altyapı yatırımlarında tanıdık olmayan yatırımcıların Türkiye’nin potansiyeline olan ilgisinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli bir liman olarak görülen ülkemiz ve sektörümüzün önümüzdeki yıllarda da büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. Limak Şirketler Grubu olarak bu satıştan elde edeceğimiz geliri, Türkiye’de etkinlik gösterdiğimiz sektörlerde yürütmeyi öngördüğümüz diğer projelerimize yatırmayı düşünüyoruz.”

AA / Nuran Erkul Kaya – Ekonomi Haberleri İngiltere'deki enerji krizi giderek büyüyor! Son 1 ayda 9 şirket iflas etti

İngiltere’deki enerji krizi gitgide artarak büyüyor! Son 1 ayda 9 şirket iflas etti

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir