Son dakika haber! Avusturya Başbakanı Kurz hakkında rüşvet şüphesi ile soruşturma başlatıldı

Avusturya‘da savcılar, Avusturya Başbakanı Sebatian Kurz hakkında rüşvet ve güveni kötüye kullanma şüphesiyle soruşturma açtı.

Avusturya’da yolsuzlukla mücadele dahilinde Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Avusturya Başbakanı Sebatian Kurz’un partisi olan Insanlar Partisi (ÖVP) ofislerine yapılan baskının arkasında Kurz hakkında rüşvet ve güveni istismar etme şüphesiyle soruşturma açıldığı bildirildi. Kurz ve ÖVP, soruşturmayı siyasi amaçlı olduğu gerekçesiyle reddetti. Savcılık, Kurz ve öteki 9 kişinin yanı sıra üç örgütün olayla ilgili soruşturma aşağı olduğunu aktararak, “Idareli İşler ve Yolsuzluktan Sorumluluk Sahibi Savcılık, Sebastian Kurz ve diğer dokuz kişi ile üç örgütü kısmen ayrı katılım seviyeleriyle birlikte güveni kötüye kullanma, kanunsuzluk ve rüşvet şüphesiyle soruşturma altına aldı” denildi.

Soruşturmaya neden olan iddiaların ise, 2016 ve 2018 yılları aralarında “Maliye Bakanlığından alınan kaynakların, yalnızca partilerin siyasi çıkarlarına hizmet eden, kısmen manipüle edilmiş kamuoyu yoklamalarını para sağlamak için kullanılması” olarak gösterildi.

Savcılar, adı açıklanmayan bir medya şirketinin bu anketleri yayınlaması karşılığında “ödeme aldığını” iddia ederken, laf konusu şirketin resmi adı açıklanmadı. Avusturya basını ise, söz konusu medya şirketinin Öesterreich gazetesi olduğunu öne sürerken, gazete anketlerinin yayınlanmasında herhangi bir usulsüzlük olmadığını savundu.

Kurz yaptığı kısa açıklamada, “Bu suçlamaların da yanlış çıkacağından eminim” dedi.

ÖVP Bsevgian Yardımcısı Gaby Schwarz ise, genel merkeze yapılan baskını, keza Kurz’a ayrıca de partiye zarar verecek bir “ağırlama etkisi” elde etmeyi amaçlayan “siyasi sahneleme” olarak nitelendirdi. ÖVP, yolsuzlukla çaba savcılarını daima kendisine ve Kurz’a aleyhinde önyargılı olmakla suçladı.

Gelişmelerin gerisinde Avusturya’nın üç esas muhalefet partisi, soruşturmayı koyulmak için parlamentonun daha alçak meclisini özel bir toplantıya çağırarak, Kurz’un istifasını istedi.

KURZ, GEÇTİĞİMİZ AY YALAN İFADE NEDENİ İLE SAATLERCE SORGULANMIŞTI

Avusturya’da geçtiğimiz mayıs ayında yolsuzlukla mücadele savcıları, Kurz hakkında, ÖVP ve 2019’da çöken fazla sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) aralarında 2017 yılındaki koalisyonda olası yolsuzlukları çözümlemek için muhalefet partileri göre oluşturulan bir meclis komisyonuna yalan açıklama verip vermediğine ilişkin bir soruşturma başlatmıştı. Temmuz ayında Avusturya Hak Bakanlığı kadar yapılan açıklamada ise, Kurz’un özel statüsü sebebiyle normalin tersine bir savcı yerine bir yargıç tarafından sorgulanmasına karar verilmişti.

Yürütülen soruşturmaya ilişkin Kurz, yolsuzlukla çaba savcıları tarafından yürütülen soruşturmanın bir parçası olarak bu ay bir yargıç göre saatlerce sorguladığını kaydetmiş. Aylar daha sonra bu ay suçlamalar hakkında açıklama yapma fırsatı elde ettiği için sevinç duyduğunu belirten Kurz, “Aylarca süren asılsız suçlamalardan sonra, Eylül ayı başlarında bir yargıç huzurunda yalan yanlış suçlamalar hakkında yorum yerine getirmek için birkaç saat fırsatım olduğu için mutluyum” demişti.

(İHA)

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021 İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir