Son dakika gündem: Cezayir, Fransa Cumhurbsevgianı Macron’un ülkeye yönelik açıklamalarını kınadı

Cezayir, Fransa Cumhurbsevgianı Emmanuel Macron‘un ülkeye yönelik yaptığı açıklamaları kınadı ve bunu, Fransız sömürgeciliği esnasında öldürülen 5 milyondan pozitif direnişçinin anısına “kabul edilemez bir hakaret” olarak nitelendirdi.

Cezayir Cumhurbsevgianlığından yapılan ve devlet televizyonunda yayınlanan yazılmış açıklamada, “Macron’un açıklamaları, (1830-1962 yılları aralarında) Fransız sömürgeciliğine karşı yiğit bir direnişle kendilerini feda eden 5 milyon 630 bin şehidin anısına kabul edilemez bir hakarettir.” ifadesine yer verildi. Açıklamada, Macron’un ülkeye yönelik açıklamaları kınandı.

Fransa’nın işlediği sayısız sömürge suçunun Cezayir halkına aleyhinde üretilmiş bir soykırım olduğu açıklanmış açıklamada, Macron’a atfedilen açıklamaların resmi olarak yalanlanmadığına dikkat çekildi.

Cezayir’in, iç işlerine müdahale edilmesini muhakkak reddettiği aktarılan açıklamada, Cumhurbsevgianı Abdulmecid Tebbun’un, Cezayir’in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud’u istişare için hemencecik ülkeye çağırdığı kaydedildi.

Fransa Cumhurbsevgianı Macron, dün yaptığı açıklamada, Cezayir’i “Fransa’ya kin beslemekle” suçlamış, “Fransız kolonizasyonundan önce bir Cezayir ulusu var mıydı?” ifadesini kullanmıştı.

Cezayir, dün Paris’teki büyükelçisini “istişarelerde bulunmak üzere” geri çağırdığını açıklamıştı.

AA / Ali Semerci – Son Dakika Haberleri Cumhurbsevgianı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği heyetini kabulünde konuştu Açıklaması

Cumhurbsevgianı Erdoğan, Milletlerarası Demokratlar Birliği heyetini kabulünde konuştu Açıklaması

Son dakika haberleri! Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Toplantısı, Cumhurbsevgianı Erdoğan'ın bsevgianlığında gerçekleştirildi

Son dakika haberleri! Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Toplantısı, Cumhurbsevgianı Erdoğan’ın bsevgianlığında gerçekleştirildi

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir