Son dakika! Doğu Avrupalı savunma bakanlarına kadar Rusya’ya aleyhinde en iyi caydırıcılık ABD’nin askeri varlığı

Polonya‘da bir araya gelen Doğu Avrupalı Savunma Bakanları, bölgedeki güvenlik dengesinin kurulması ve Rusya‘nın agresif politikalarına karşı caydırıcılık açısından en iyi yolun ABD’nin askeri varlığını artırması olduğu görüşünü paylaştı.

Polonya’daki 7. Varşova Güvenlik Forumu’nda bölgenin savunma bakanlarının katılımıyla “Rusya’nın gölgesinde yaşamak: Rusya’nın kavgacı politikası nasıl caydırılır?” başlıklı bir panel düzenlendi.

Panelde Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Avrupa’nın güvenliğinin Rusya’nın militarist politikası nedeniyle gözle görülür şekilde kötüleştiğini söyledi.

Rusya’nın uluslararası konumunu askeri güce, doğrudan ve dolambaçlı tehditlere ve milletlerarası toplumu zorlama altına olmak için dağıtılmış araçlara dayandırdığını belirten Blaszczak, Rus ordusunun Baltık, Karadeniz ve Kuzey Kutbu’ndaki büyüyen askeri varlığına dikkati çekti.

Blaszczak, buna direnmek ve Rusya’nın bundan sonradan ne yapacağına ilişkin belirsizliği tamir etmek için Avrupa’nın etkili bir savunma stratejisine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Polonyalı Bakan, “Bu durumun nasıl gelişeceğinden emin değiliz ama bütün da bu nedenle zor ve istenmeyenler dahil dağıtılmış senaryolara hazırlıklı olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Estonya Savunma Bakanı Kalle Laanet ülkesi için Rusya karşısında en iyi caydırıcılığın “daha artı ABD askeri varlığı” olduğunu belirtti.

Laanet, “Muhakkak Rusya, ABD’nin dikkatinin bizim bölgemizde değil, diğer uzak bir yerde, Pasifik’te bir yerde olmasını istiyor. (Rusya’ya) ne tür bir mesaj gönderdiğimizi konuşmamız gerekiyor ve mesajımız iki taraflı, zinde, birlik içinde olmalı.” değerlendirmesinin yaptı.

Karadağ Savunma Bakanı Olivera Injac da NATO içinde Rusya’ya karşın politika açısından farklılıklar olduğunu, fakat ABD’nin bölge ülkelerinin savunma sanayisine destek olması gerektiğini vurguladı.

Romanya adına konuşan Savunma Bakanlığı yetkilisi Simona Cojocaru da ülkesi için Rusya’ya aleyhinde en iyi koruma yönetiminin ABD askeri varlığı olduğunu, Karadeniz’de daha artı savunma gücünün bulunmasının Rusya’ya mesaj göndereceğini, aynı zamanda ABD için de bölgedeki misyonu açısından stratejik elastikiyet sağlayacağını savundu.

“Karadeniz’de güvenlik dengesi bitmiş sağlanmalı”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen “Baltık’tan Karadeniz’e: Bölgenin Stratejik Potansiyelini Ortaya Dışında Tutmak” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye, Finlandiya ve Polonya Dışişleri Bakanlarına Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’ı milletlerarası gündeme taşımak için oluşturulan Kırım Platformu’na katkıları için teşekkür etti.

Kuleba, “Karadeniz Rusya’nın eylemleri nedeniyle korkutma aşağıda. Karadeniz’deki güvenlik dengesinin baştan sağlanması ticaretin korunması için de zorunlu.” dedi.

Panelde konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da “Rusya’nın Kırım’ı işgali ve militarizasyonu, güvenlik durumunu değil etti ve Karadeniz’de ticaretin önünde engeller yarattı. Fakat Ukrayna ile Karadeniz bölgesindeki NATO ülkeleri arasındaki yakın işbirliği güvenlik dengesini bitmiş sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Haavisto “Hemen Karadeniz ülkeleri arasında daha yakın meslek birliğin yanı sıra, Karadeniz’de daha büyük bir NATO varlığına ihtiyacımız var. Iki Taraflı eylemler ve yakın iş birliği içinde emniyet dengesini yeniden kurabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Varşova Emniyet Forumu

Casimir Pulaski Vakfı kadar 2014’te başlatılan Varşova Emniyet Forumu, NATO, Milli Emniyet Bürosu ile Polonya Cumhurbsevgianlığının ortaklığıyla, Polonya Dışişleri Bakanlığının himayesinde organize ediliyor. Etkinlik, 2020’den bu yana ABD’deki Alman Marshall Fonu ile ortaklaşa düzenleniyor.

Forum, enerji güvenliği, Çin rekabeti, Rusya’nın Batı ile ilişkilerin geleceği, ABD’nin küresel liderliğini her tarafta inşa etmek üstüne düzenlenecek panellerle devam edecek.

AA / Selen Temizer – Son Dakika Haberleri Zerzevan'daki kazılarda bulunan ABD rozetinin bölgeye nasıl geldiği araştırılıyor

Zerzevan’daki kazılarda yer alan ABD rozetinin bölgeye nasıl geldiği araştırılıyor

2021 Nobel Tıp Ödülü'nü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı

2021 Nobel Tıp Ödülü’nü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir