Sheriff Tiraspol: Real Madrid ’i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan ekip

,Andriy Smolensky’nin en sevdiği caddede ilerliyoruz. Tiraspol caddelerinde, Land Rover’ının çukurlara ve kırık asfalta girerek sallanmadığı tek yol burası.

Neredeyse gururla, “Böyle olması için yeni bir teknoloji kullandılar. Bütün gün öyle ya da böyle sürebilirim” burada otomobil kullanmaktan nasıl keyif aldığını anlatıyor.

Transdinyester veya uluslararası tanınırlığı olmayan Transdinyester Cumhuriyeti neredeyse tarih yapraklarında donmuş bir durumda.

Bsevgient Tiraspol’da on yıllar önce dağılan Sovyetler Birliği’nin orak çekiç motifi, reklam panolarında ve hükümet binalarında gururla sergileniyor. Parlamentonun dışındaki bir kaide üzerinden bakan devasa Lenin heykeli, şehrin Sovyet geçmişine duyduğu gurur ve nostaljinin bir sembolü.

Ancak kenti bugün de gururlandıran şeyler var.

Salı gecesi, şehrin futbol kulübü Sheriff Tiraspol, 13 kez Avrupa şampiyonu olan Real Madrid‘i yenerek, bütün zamanların en büyük Şampiyonlar Ligi şoklarından birine imza attı.

Avrupa’nın en büyük kulüp turnuvasında ilk sezonlarını geçiriyorlar ve grup aşamasındaki ilk maçlarında da Shakhtar Donetsk’i yendikleri için şu belli başlı kadar yüzde 100’le gidiyorlar.

Sheriff daha önce hiç bulunmadığı topraklara etap basarken, Avrupa futbolu için de aynı durum geçerli.

Şampiyonlar Ligi, Avrupa’nın ‘tanınmayan’ yönetimlerinden birinde ilk önce oynanıyor.

1992 yılı çatışmaları

Ukrayna sınırında ince bir toprak parçası olan Transdinyester, milletlerarası hukuka kadar, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşü ile kurulan Moldova Cumhuriyeti’ne ait.

1992’de Rusya destekli yerel güçler burada ayrılıkçı bir savaşa girdi. 1000’e yakın insanın öldüğü çatışmalar sonlandığında ve Moldova’ya ait Dinyester nehrinin doğusundaki bu toprak parçasında, milletlerarası toplum kadar tanınmayan bir devlet bildiri edildi.

Transdinyester, Moldova’dan egemen olma konusunda oldukça kararlı hareket ediyor.

Dünyanın bsevgia hiçbir yerinde alınamayan veya değiştirilemeyen, uluslararası bankacılık sisteminin de haricen yer alan, kendi para birimi Trans Dinyester rublesini kullanıyor.

‘Sınır’ yalnızca 20 km uzaklıkta olmasına rağmen, Moldova’dan Tiraspol aranamıyor.

Bölge, yolsuzluk, organize kabahat ve kaçakçılık konusunda ünlenmiş durumda. Amerikan zihin kuruluşu Carnegie Milletlerarası Barış Vakfı, bu bölgeyi “kaçakçılar için bir sığınak” olarak nitelendiriyor.

Son yıllarda Ukrayna sınırından milyonlarca dolarlık kaçak malın, buraya taşındığına inanılıyor. Buna karşın Tiraspol’de binaların cepheleri dökülüyor ve yollar kırıklar içinde. Bsevgient, Sovyet grisinde boyanmış bir fotoğraf gibi…

Smolensky burada bir ara yayıncılık yapıyordu. Rusya destekli, Almanca yapılan programlarda, Avrupa ve Amerika Birleşmiş Devletleri’ne, Transdinyester’in “yaymaya çalıştığı mesajı” ulaştırıyordu.

Bu işten önce de, bu bölgenin en büyük özel girişimi olan Sheriff Şirketi’nde çalışıyordu. Şirkete ait futbol kulübü Sheriff Tiraspol’da, tanıdık olmayan ülkelerden alınan futbolcular için göçmenlik belgelerini hazırlıyordu.

İlk defa bu sene Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalan ekip, 1999’dan beri Moldova’nın futbol liginde uğraş ediyor. Takım, bu dar gelirliler ülkesinde krallar gibi hüküm sürüyor.

Sheriff şirketinin yıllık cirosu, devlet bütçesinin hemen hemen iki katı ve bu büyük zenginlikle kulüp dosdoğru finanse ediliyor. Moldova futbolu, buraya kıyasla fazla yoksul kalıyor.

Sheriff şirketi ve kulüp

Birinci ligdeki diğer takımlar belediyelerden kiralanan sahalarda oynarken, Sheriff, Tiraspol kentinin hemen haricen özel olarak inşa edilmiş 200 milyon dolarlık bir stadyumda rakiplerini ağırlıyor. Bugüne dek, mücadele ettikleri 22 sezonun, 20’sini kazandılar.

Sheriff adı, Transdinyester’de güç ile eş anlamlı. Şirket, 1993 yılında, kağıt üstünde, Sovyet sonrası dönemde lokal polis emeklilerine parasal takviye temin etmek amacıyla, bir hayır kurumu olarak kuruldu.

Bugün yiyecek perakendesinden bankacılığa, medyadan siyasete değin çoğu sektöre egemen durumda. Güya özel bir işletme olmasına karşın, Aralık 2020’de siyasi uzantısı Obnovlenie – Renewal ile yerel parlamentoda ezici bir çoğunluk kazandı.

Transdinyester yönetimi ile Sheriff arasında devlete ait bir bono bulunmuyor ancak kulübün, siyasi ve idareli olarak fazla zinde olduğu kesin.

Ama futbol kulüp için işler her zaman yolunda gitmedi. Trans Dinyester Futbol Federasyonu üyesi olan Petr Lulenov, kulübün Şampiyonlar Ligi elemelerinde bu sezon elde ettiği başarıya karşın, Avrupa’da son yıllarda kötü gittiğini anlatıyor.

Kulüp için Avrupa’da başarı büyük siklet taşıyor

Lulenov, “Güney Amerika ve Afrika’dan yabancı oyuncularla anlaşmak, ardından Avrupa arenasında onları parlatıp Rus kulüplerine satmak, kulübün iş modeliydi” diyor.

Fakat yerel ligin zayıflığı ve rekabet eksikliği, oyuncuların standartlarını yükseltmenin önünde engel haline geldi.

Lulenov, “Hem Rusya ve Ukrayna’dan takımların gelip kulübün güzel tesislerini kullanması ve bunun büyük takımlar arasında futbol rekabeti yaratması umuluyordu. Lakin istenen şey başarılamadı” diyor

Mevcut ekip ise aktarma ücretlerinin karşılığını sahada gösterdi. Şampiyonlar Ligi play-off birincil maçında Dinamo Zagreb karşı galibiyet bölge 11 oyuncunun 10’u, henüz 12 ay önce kulübün Avrupa serüvenini tamamlaması sonrası takıma katıldı.

Zaten yerel yeteneklere güvenme konusunda isteksiz olan Sheriff yöneticileri, Moldova Futbol Federasyonu’nun yerli oyuncu kotalarıyla ilgili düzenlemesi sonrası, takımı tanıdık olmayan oyuncularla doldurdu.

2019 yılında kulübün defterlerinde 11 Moldova pasaportlu oyuncu vardı. Bu sezon ise bu sayı yalnızca altı. Bunlardan ikisi değiştirme kaleci, öteki ikisi ise kulüp akademisinden yeni mezun olmuş yedeğin yedeği oyuncular.

Takım, milliyetlerin ve kültürlerin tam bir kolajı. Şampiyonlar Ligi kadrolarında, Malavi, Trinidad ve Tobago, Özbekistan, Gana, Brezilya, Lüksemburg ve Peru’dan oyuncular yer alıyor.

Transdinyester’in acayip siyasi statüsü dikkate alındığında, Sheriff’in Moldova’yı temsil ettiğini söylemek zor.

Dinyester nehrinin her iki yakasında, basmakalıp insanlarla konuştuğumuzda, ülkenin bölünmesinin siyasi seçkinlerden bsevgia kimseye hizmet etmediği görülüyor.

Bu, Ukrayna’daki yetkililer tarafından da kabul gören bir görüntü. Odessa’daki üst düzey bir gümrük yetkilisi olan Yulia Maruşevska, 2016’da, “Koşul kaçakçılar ve Kişinev ile Kiev’deki üst düzey bazı yetkililer için fazla yerinde” diyerek bu siyasi durumu kullanarak yapılan yolsuzlukları göze çarpan etti.

Ukrayna’da 2014 yılında başlayan Kırım krizinden bu yandan sınır kontrolleri sıkılaştırıldı. Temmuz 2017’de, Ukrayna ve Moldova makamları göre ortaklaşa işletilen bir gümrük noktası, sınır köyü Pervomaisc-Kuchurgan’da kuruldu.

Avrupa Kanunsuz Ticareti Gözlemevi (Eurobsit), Transdinyester üzerinden yapılan kaçakçılığın %70’inin bu hudut üzerinden yapıldığı, sonrasında Odessa’daki gümrük noktasına girip çıktığını değerlendiriyor.

Ancak Moldova ile Avrupa Birliği aralarında 2014 yılında imzalanan, Transdinyester merkezli şirketlerin de dahil edildiği bağımsızlık ticaret anlaşması, ticaret rotasını Rusya’dan Moldova’ya ve Batı’ya yönlendirdi.

29 yıldır süren siyasi çıkmaza rağmen bir işbirliğinin işaretleri alınabiliyor.

Moldova hükümetinde bakanlık yapmış olan tarihçi Octavian Ticu, “Bu sorun tamamen dondurulmuş durumda yok, daha fazla donmuş çözümler üzerinden bir mücadele yaşanıyor” diyor.

“Moldovalılar ve Transdinyesterliler’in birbirlerinden çıkarları var ve ticarette iyi anlaşıyorlar.”

Bsevgientin dışında futbol, ??geçmişin dehşetli günlerini unutturmak için elinden geleni yapıyor.

Moldova sınırından sadece birkaç kilometre içeride olan ve fakat Trandinyester kontrolü altında bulunan Bendery kasabası girişindeki askerler, yol denetim noktasına giren çıkan araçları durduruyor.

Yol kenarında duran bir tank, namlusunu gururlu bir şekilde bulutlu gökyüzüne doğrultmuş durumda. Tankın yola bakan tarafında, Kiril harfleri bir yazı yer alıyor: “?? ??????! – Vatan için!”

Bir eski futbolcunun hatırladıkları

Dinyester’in kıyısında bulunan bu şehir halkı, çapraz ateşin arasına kurulu durumda.

Alexandru Guzun, büyüyen gerilimin savaşa dönüştüğü gün Bendery kentinin kulübü Tighina ile Constructorul’a karşısında yapılacak maçta oynayacaktı. Tarih 2 Mart 1992 idi.

Guzun, “Mükemmel bildiğiniz bir şehre gelip, sokaklarda patlayan bombalar görmenin şokunu düş edebiliyor musunuz?” diyerek o günü hatırlıyor.

Guzun, o gün takım arkadaşlarıyla bir otelde buluştuktan sonradan karşılaşmanın yapılacağı stadyumu gidecekti. Oysa olaylar beklendiği gibi devam etti.

“Otel tam nehir kıyısındaydı. Tiraspol’e sadece birkaç kilometre uzakta olması ve Moldovalı askerlerin de diğer yönden buraya gelmesi nedeniyle, fiziksel olarak savaşın ortasında kaldık”

Otele kaçarak girdikten kısa vakit sonra, çıkış yolu olmadığını anladılar. Etraflarında patlayan bombalar ve top mermileri ile Guzun ve ekip arkadaşları, açık olan tek yola içten bodrum kata doğru ilerlediler.

Guzun “Bulabildiğimiz her şeyi bodruma indirdik. Yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi. Sırayla birinci kattaki otel restoranına gidiyor ve her tarafta yiyecek malzemesi alarak geri aşağı indiriyorduk. Orada üç gün mahsur kaldık” diyerek yaşadıklarını hatırlıyor:

“Kuşatmanın ikinci gününde, ne Moldova ne de Transdinyester tarafında yer alan bazı kişiler otele geldi. En üstteki kata beyaz bir sancak diktiler ve onlar da bizimle bodrumda kalmaya başladı.

“Daha Sonra otelde mahsur insanların ayrılmasını karşılamak için iki taraf aralarında bir ateşkes anlaşmasına varıldığını öğrendik. Beyaz bayrakla gelen adamlar olmasa bunun gerçekleşebileceğine inanmıyorum.

“Lakin halen otelden çıkarak köprünün üzerinden devretmek zorundaydık. Bitmiş ateşkes vardı ama bu kimonun alev etmeyeceği anlamına gelmiyordu. Kimse böyle bir ölümü soruşturacak değildi. Köprü de kurşun izleri ile doluydu.”

Alexandru Guzun o sezon sonunda Tighina’dan ayrıldı ve Ukrayna’ya taşındı. Ekip arkadaşlarının birçok da onun gibi yaptı. Benzer yılın Temmuz ayında imzalanan bir mütareke, çatışmaları sonlandırdı ama kentin, 1992 yılının ilk yarısında yaşananların yaralarını sarması uzun süre aldı.

Tiraspol’e geri döndüğümüzde, Sheriff’in gücü pek net görünüyor ki, yakın bir zamanda Moldova ligindeki gizli bütçeli rakipleri göre geçilmeleri öyle mümkün değil.

Ekip, ceçen sezon Divizia Nationala (Moldova Birinci Ligi) şampiyonluğunu, 36 maçta 32 galibiyet ve tek bir yenilgiyle, 16 puan farkla kazandı.

Rekabetin eksik olduğu lig maçlarının yarattığı sıkıcılığın, Şampiyonlar Ligi’nde Real ve Inter Milan’ın ziyaretleri ile dağılması umuluyordu fakat bu umutlar boş yere çıkmadı.

Lulenov, “Futbol kulübü katiyen çökmeyecek” diyor. UEFA’dan gelecek para ve Sheriff şirketinin devamlı desteğiyle, muhtemelen de haklı. Ama Tiraspol’deki yollar halen çatlak.

“Uzlaşma ve kolaylık, tek istediğimiz bu” diyor Smolensky, yoldaki bsevgia bir delikten kaçınmak için direksiyonu çevirirken.

“Buna sahip olduğunuzda, diğer her şey kendi kendine hallolur.”

Sheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takımSheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takımSheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takımSheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takımSheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takımSheriff Tiraspol: Real Madrid'i de yenerek Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takım

BBC/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersin Escort - Samsun Escort - Atakum Escort - Düzce Escort - Adapazarı Escort - Sakarya Escort - Aydın Escort - Nazilli Escort - Kuşadası Escort - Seks Hikayeleri - Seks Hikaye - Sikiş Hikayeleri - Türk Porno - Türk İfşa - Türk Liseli Porn - Antalya Escort - Muratpaşa Escort - Kemer Escort - Alanya Escort - Konyaaltı Escort - Escort Bayan - Çanakkale Escort - Turgutreis Escort - Didim Escort - Bursa Escort - Konya Escort - Görükle Escort