Prof. Batı, dijital dönüşümü anlattı

Gençlik ve Spor Dairesi Bsevgianlığı Rehber Gençlik bünyesinde çoğu ayrı konuda alanında uzman isimlerin misafir edildiği Aile Mektebi Sohbetleri’nin sonuncusu Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yazan ve akademisyen Prof. Dr. Uğur Batı‘nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta “A’dan Z’ye Dijital Mutasyon; Yeni Sürüm ve Değerler” konusu üzerine yardımcı bilgiler paylaşıldı.

EĞİTMEN, ÖĞRENCİ VE EBEVEYNLER

2021-2022 eğitim dönemi içerisinde başlangıçta düzenlenen seminer, pandemi döneminde gerçekleştirilen “Dijital Medya Okuryazarlığı” eğitim toplantılarının final programı olarak planlandı. “A’dan Z’ye Dijital Değişim; Yeni Sürüm ve Değerler” konulu eğitim, “Dijitalleşme, Hız ve Karışıklık: Yeni Sosyoloji, Dijital Ebeveynlik Nedir? Psikolojik Direnç, Öğrenme ve Elastik Ebeveynlik, Çocukların Şahsiyet, Tutum ve Alışkanlıklarının Haberdar Olmak” vb. konularda eğitim bölge ebeveynlere ve halka yönelik konuları toparlayan bilgilendirici bir eğitim olarak sunuldu. Eğitmen, öğrenci ve ebeveynlere yönelik eğitimde, pandemi dönemi kurallarına uyuldu. Programı Büyükşehir Bsevgian Vekili Yaşar Çakmak da peşine düşüp takip etti.

“ÇOCUKLARIMIZ DİJİTAL DÜNYANIN İÇİNDELER”

Eğitimde çoğu manâlı noktaya değinen Prof. Dr. Uğur Batı, “Çocuklarımız bundan böyle dijital dünyanın içindeler. Yüz yüze eğitime geçilmiş olsa da her yaş grubundan çocuğumuz çeşitli sebeplerle bu ortamda vakit geçiriyor. Çocuklarımızı da koruyabilmek için keza cihazlarımızda hem hesaplarımızda bütün güvenlik önlemlerini sağlamamız lazım. Çocuklardan saklayarak hiçbir tehdidi önleyemeyiz. O yüzden bu durumlarda çocuklarla bunları paylaşmanız onların kimlerden niçin uzak durması gerektiği konusunda onları uyarmanız gerekmektedir.” dedi.

“SANAL ZORBALIĞA ÇOCUKLAR DA MARUZ KALIYOR”

Dijitalde aşağılanan bazı insanların intihar ettiğine tanık olduklarını bildiren Batı, “Bu yüzden bir kişi hakkında bir şey yazarken veya konuşurken birkaç nefes alıp değerlerimizi göz önünde bulundurarak değerlendirmek lazım. Bu sanal zorbalığa çocuklar da maruz kalıyor. Evdeki teknolojik cihazların hepsinin güvenlik filtreleri var. Bilgisayardaki emniyet ayarlarını maksimuma getirdiğinizde büyük ölçüde buna engel olmuş oluyorsunuz. Benzer şekilde sosyal medyada da bunlara maruz kalmak günümüzde fazla fazla. sosyal ağ hesaplarının hiçbirinin sizden onay alması muhtemel değildir. Gelen herhangi bir link ya da onaylama mesajlarına kesinlikle geri dönülmemelidir. Zaten şifrelerimizin tümü koca bir bilgi tabanında durduğu için böyle bir şeyi isteseler fazla sıcacık ulaşabilirler” biçiminde konuştu.

BİLGİEVLERİ 17 MERKEZDE HİZMET VERİYOR

14 Mart 2009 tarihinde hizmet vermeye başlayan Bilgievleri, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine karşın değerler eğitimi temelli olarak Bilgi Yardım Programı, atölye çalışmaları, kültürel faaliyetler, sanat ve spor faaliyetlerini kapsayan çalışmalarını sosyal belediyecilik anlayışıyla sürdürüyor. Rehber yapılanmasının birincil basamağı olan Bilgievleri, 12 yıldır Kocaeli’deki öğrencilere ve velilerine 11 ilçede 17 merkezde hizmet veriyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bilgievlerinden 4650 öğrenci ders desteği alacak. Bunun yanında değerler eğitimi, kulüp ve atölye çalışmaları, kültürel etkinlikler gibi alanlarda öğrencilere hizmet verilecek.

Bültenler – Son Dakika Haberleri İki doz aşılamada mavi kategoriye geçen il sayısı 23'e yükseldi

İki doz aşılamada mavi kategoriye geçen il sayısı 23’e yükseldi

Afgan sığınmacılarla ilgili tanıtım filmi tepki çeken Oğuzhan Uğur, hakkındaki suçlamaları reddetti

Afgan sığınmacılarla ilgili tanıtım filmi tepki çeken Oğuzhan Uğur, hakkındaki suçlamaları reddetti

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir