Peru’da yeni başbakan ve kabine üyeleri yemin etti

Peru‘da, istifa eden Başbakan Guido Bellido ve kabine üyelerinin yerine atanan yeni Başbakan Mirtha Vasquez ve bakanlar, ant etti.

Peru Devlet Bsevgianı Pedro Castillo kadar atanan Vasquez, yemin konuşmasında, “Her gün onurlu bir şekilde, istisnasız yaşamak için savaşan ve gerçek değişimleri özendirme eden erkekler ve kadınların bu ülkesi için yemin ederim.” ifadesini kullandı.

Castillo, Dışişleri Bakanlığı görevine Oscar Maurtua, Savunma Bakanlığı’na Walter Ayala, İçişleri Bakanlığı’na ise Luis Barranzuela’nın getirildiğini belirtti.

Ülkede idare krizine niçin olan istifaların ardındaki yeni kabine, birkaç saat içinde yemin ederek görevine resmen başladı.

Savcılık soruşturma başlatmıştı

Öte yandan Peru lokal basınında meydana çıkan habere göre, Bellido’nun ülkede tartışmalara neden olan terörizmle ilgili ifadelerinden daha sonra savcılık tarafından hakkında açılan soruşturma ve Devlet Bsevgianı Castillo ile bazı konularda aykırı düşmesinin istifasında rol oynadığı bahis edildi.

Castillo, gün içindeki açıklamasında, Başbakan Bellido dahil kabinesinin tamamının istifa ettiğini doğrulayarak, yeni kabinenin bu gece yemin edeceğini duyurmuştu.

Peru’da, devlet bsevgianlığı seçimini kazanan Castillo, 28 Temmuz’da parlamentoda ant etmişti.

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021 AA / Sinan Doğan – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir