Pandora Papers nedir, Pandora Papers’ta hangi ülkeler, hangi liderler var?

Milletlerarası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), dünya genelinde 11.9 milyondan pozitif dosyadaki verilere dayanarak dünya liderleri, politikacılar, milyarderler ve ünlülere ait bakımlı parasal bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Gelişme sonrası Pandora Papers nedir, Pandora Papers’ta hangi ülkeler, hangi liderler var gibi soruların yanıtları araştırıldı.

PANDORA PAPERS NEDİR?

“Pandora Papers” adı bahşedilen belgeler, 117 ülkeden 600’den pozitif gazetecinin katkısıyla ve dünyanın dört bir yandaki gazetelerin ortaklığı ile ortaya koyuldu. Belgelerde, Çekya Başbakanı Andrej Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Ukrayna Devlet Bsevgianı Vladimir Zelenskiy ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de arasında bulunduğu 35 mevcut ve eski siyasi liderin yanı sıra tanınan isimlerin kuytu servetleri ve offshore olarak bilinen vergi cennetlerinde yer alan hesaplarına ilişkin bilgiler ifşa edildi. Shakira ve Elton John gibi meşhur isimlerin de yer aldığı belgelerde keza, fazla sayıda ünlü ismin Panama, Monako ve Cayman Adaları gibi ödenti cennetlerindeki offshore şirketleri üzerinden gerçekleştirdikleri faaliyetler ile buralarda yer alan gizli banka hesapları, özel jetleri, yatları, malikaneleri ve meşhur sanat eserleri de açığa çıkarıldı. Haberler.com sizler için en dürüst bilgileri araştırıyor. Içten kaynak için doğru yerdesiniz.

BELGELERDE BULUNAN DİĞER İSİMLER

Belgelerde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in de adı geçerken, Anastasiadis’in Rus milyarderlerin mülk varlığının gizlenmesine tezgâhtar olan bir hukuk firması kurduğu iddia edildi. Ürdün Kralı II. Abdullah’ın ise Malibu, Washington ve Londra’da 100 milyon dolarlık emlak varlığı olduğu ileri sürüldü. Belgelerde bulunan dikkat çekici isimlerden biri de Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair oldu. Blair ve eşinin Londra’da satın aldıkları ofisin içinde bulunduğu binanın sahibi olan bir offshore firmasını satın aldıkları bahis edilen belgelerde, çiftin ofisi alırken damga vergisinden 312 bin sterlin tasarruf ettiği öne sürüldü.Eski IMF Bsevgianı Strauss-Kahn, Ukrayna Cumhurbsevgianı Vladimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ekvator Devlet Bsevgianı Guillermo Lasso Mendoza ve Şili Devlet Bsevgianı Sebastian Pinera’nın çocuğunun denizaşırı ilişkileri de belgelerde yer alıyor. Haberler.com kısaca bilgiler sizlerle. Aşağıdan haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021 Haberler.com – Gündem /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir