Mesleki eğitim, yerli ve milli kalkınmayı gerçekleştirmede kayda değer rol oynuyor

BAŞAKŞEHİR , İSTANBUL (İHA) – Türkiye‘de mesleki eğitimin yerli ve ulusal kalkınmada manâlı bir yerinin olduğunu belirten Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, “Türkiye’nin yerli ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirebilmesi için mesleki eğitim çok kayda değer bir rol oynuyor. Devlet, mesleki eğitime desteğini fazlasıyla veriyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 1 milyon 412 bin 261 öğrenci eğitim görüyor. Mesleki eğitim merkezlerinde 143 bin 341, mesleki açıköğretim liselerinde 105 bin 902, özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 126 bin 571 öğrenci mesleki alanda eğitim alıyor. İlköğretimi bitiren öğrencilerin devam edebileceği 4 takvim eğitim sonunda iş kazandıran, ülke ekonomisine katkı sağlayacak ara eleman yetiştiren mesleki eğitim okullarının Türkiye için manâlı bir rol üstlendiğini açıklayan Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, “Şu an Türkiye’deki sistemde beceriksiz olan dediğimiz aranan eleman; kişisel olarak sahada olacak tornacı, kaynakçı, mobilyacı ve oto tamircisi gibi alanlarda çok pozitif gereklilik var. Bunlarda iş liselerinden karşılanabilir. Evvelden bu işlerde çalışacak işçiler ara elemandı, acilen aranan eleman oldu. Devletimiz mesleki eğitimin yanına. Mesleki eğitim Türkiye’nin olmazsa olmazıdır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin yerli ve milli kalkınmayı gerçekleştirmesi için mesleki eğitim şart”

Mesleki eğitimin yerli ve ulusal kalkınmada kayda değer bir rol oynadığını bildiren Güneş, “Türkiye’nin yerli ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirebilmesi için mesleki eğitim fazla manâlı bir rol oynuyor. Şu an Türkiye’deki sistemde en fazla yetkisiz olan dediğimiz aranan eleman; bana kalırsa sahada olacak tornacı, kaynakçı, mobilyacı, oto tamircisi gibi alanlarda çok artı gereksinim var. Evvelden bu işlerde çalışacak işçiler ara elemandı şuanda aranan eleman oldu. Mesleki eğitim Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Mesleki eğitim almış insanların iş arama gibi bir problemi olmaz çünkü girişimci olurlar. Sahasında küçükten başlayarak büyük işletmeler kurabilir. Maddesel ve manevi anlamda zenginlikleri olur” dedi.

“Devletimiz mesleki eğitime çok artı önem ve özendirme veriyor”

Devlet desteğinin mesleki eğitimde rolünün önemli olduğunu aktaran Güneş, “Türkiye’de mesleki eğitim gerçekte iyi bir durumda. Okullarımızda iyi bir eğitim veriliyor. Biz, bir bir öğrencilerimize gidip mesleki eğitimin ne kadar manâlı olduğunu anlatıyoruz. Bu şekilde ırk mesleki eğitimin önemi anlıyorlar. Devletimiz mesleki eğitime fazla pozitif tartı ve teşvik veriyor. Örneğin çırağı yanınıza aldığınız vakit çırağın maaşını devlet veriyor. Çırağın sigortasını ödüyor. Öteki büyük avantajları da KOSGEB ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı göre mesleki eğitime yardım veriliyor. Üreten ve girişimci insanlara ihtiyaç var” biçiminde konuştu. – İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri TİM Bsevgianı Gülle: 'Tam kapasite çalışmamızla gelen taleplere yetişemememiz daha yeni yaşadığımız olaylar.

TİM Bsevgianı Gülle: “Bütün kapasite çalışmamızla gelen taleplere yetişemememiz daha yeni yaşadığımız olaylar.

Türkiye'nin enerji borsası EPİAŞ bünyesinde faaliyet gösterecek Vadeli Doğal Gaz Piyasası canlı işlemlere açıldı.

Türkiye’nin enerji borsası EPİAŞ bünyesinde faaliyet gösterecek Vadeli Doğal Gaz Piyasası canlı işlemlere açıldı.

Domatesin fiyatı 5 kilometrede yüzde 176 arttı

Domatesin fiyatı 5 kilometrede yüzde 176 arttı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir