Libya ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları, Libya İstikrar Girişimini görüştü

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan, Ulusal Birlik Hükümeti tarafından haziran ayında sunulan “Libya İstikrar Girişimi”ni ele aldı.

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, Menguş ile Bin Ferhan, Suudi Arabistan’ın bsevgienti Riyad’da bir araya geldi.

Görüşmede, karşılıklı önemi haiz konularda koordinasyonunun ehemmiyetinin yanı sıra iki ülke aralarında daha önce imzalanan anlaşmaların etkinleştirilmesinin ve tüm alanlarda iş birliği ufuklarının güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Menguş, görüşmede, ülkesinin, Berlin Konferanslarının sonuçları ile Birleşik Milletler Emniyet Konseyinin 2570 ve 2571 sayılı kararlarına dayanarak haziran ayında sunulan “Libya İstikrar Girişimi”nin maddelerini uygulamaya açtırmak için ekim ayının sonunda uluslararası konferans düzenlemeyi ve konferansa bsevgianlık etmeyi planladığını belirtti.

Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde sahip olduğu lider konumunun altını çizen Menguş, Bin Ferhan’ı ekim ayında düzenlenmesi planlanan konferansa eğlence etti.

Bin Ferhan ise ülkesinin Libya’da istikrarı sağlamayı amaçlayan her şeyi desteklediğini söyledi.

Libya İstikrar Girişimi’nin ülkede kararlılık, emniyet ve barışın sağlanmasını, Libya halkının kalkınma ve yapı konusundaki beklentisini gerçekleştirmeyi amaçlayan halis bir Libya girişimi olduğuna göze çarpan eden Bin Ferhan, Riyad yönetiminin bu girişime desteğini dile getirdi.

Menguş, haziran ayında, Libya halkının sahip olduğu ve onların beklentilerini yansıtan bir “Libya İstikrar Girişimi” başlattıklarını duyurmuştu.

Girişimin içerdiği maddelere ilişkin resmi bir yorumlama yapılmazken, Menguş, girişimin, Trablus bsevgianlığında milletlerarası bir alıştırma grubunun kurulmasını kapsadığını belirtmişti.

Menguş, devirli şekilde dışişleri bakanları düzeyinde toplanması planlanan alıştırma grubunda, Libya’da bulunan paralı askerlerin bir vakit çizelgesine göre ülkeden ayrılmasının yanı sıra güvenlik ve idareli sorunların çözümü, ordunun tek komuta altında birleştirilmesi ve ateşkes anlaşmasının etkinleştirilmesi için bazı mekanizmaların oluşturulması üstünde çalışılmasının amaçlandığını kaydetmişti.

AA / Halime Afra Aksoy – Son Dakika Haberleri Sağlık Bakanlığından 'aşıların yan etkilerinin izlenmediği' iddiasına yanıt Açıklaması

Sağlık Durumu Bakanlığından “aşıların alt etkilerinin izlenmediği” iddiasına yanıt Açıklaması

Ekvador'da cezaevi çatışmasında bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı 116'ya yükseldi

Ekvador’da hapishane çatışmasında bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı 116’ya yükseldi

Bakan Soylu, Merkez ve Taşra Teşkilatı Hizmetiçi Eğitim Semineri'ne katıldı: (1)

Bakan Asilzade, Merkez ve Taşra Teşkilatı Hizmetiçi Eğitim Semineri’ne katıldı: (1)

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir