Kayseri Şeker ’de 67 ’nci şeker üretim kampanyası başladı

KAYSERİ (İHA) – Kayseri Şeker, Kayseri Fabrikası’nda 67’nci pancar alım ve şeker üretim kampanyasını törenle başlattı. Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Bsevgianı Hüseyin Akay, şeker fiyatlarına uygulanan zorlama ve maliyeti karşılayacak bir fiyat açıklanmamasına dikkati çekerek, “Umudumuz devam ediyor. Allah çiftçimizin ve çalışanlarımızın emeklerini zarar etmesin. Ürünleri bereketli, kazançları bol olsun” dedi.

Kayseri Şeker’de 85 gün sürecek 67’nci kampanya dönemi törenle başladı. Pancar alım sahasında gerçekleştirilen törene, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Idare Heyeti Bsevgianı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Idare Heyeti Bsevgianı Hurşit Dede, Kooperatif Idare Heyeti Üyeleri Dursun Yıldız ve Ali Türk, Kontrol Kurulu Üyeleri Kaan Savruk ve Ümit Korkmaz, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Güzar ve Prof.Dr Mehmet Arslan ile Genel Müdür İsmail Gedik, Kayseri Pancar Kooperatifi Müdürü Mesut Karabulut, Şeker İş Sendikası Şube Bsevgianı İbrahim Dayı ile çiftçiler ve çalışanlar katıldı.

Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Bsevgianı Hüseyin Akay, Kayseri Fabrika’nın 67’nci kampanya döneminde 1 milyon 128 bin ton pancar işleyerek, 165 bin ton şeker üreteceğini söyledi. Şeker fiyatında beklenen artışın hemen şimdi gerçekleşmemesinin burukluğu içerisinde olduklarını ifade eden Bsevgian Akay, şu görüşlere yer verdi:

“Fazla önemli bir meslek yaptığımız inancındayız. Çiftçinin helal kazancını, alın terini ölçmek için bugün işte bir başlangıç yapıyoruz. Geçen hafta Boğazlıyan Fabrikamızı, bugünde Kayseri Fabrikamızın kampanyasını başlatıyoruz. 3 Ekim itibariyle de Turhal Fabrika’mızda daha geniş katılımlı bir törenle kampanyamızı başlatacağız. Üç fabrikamız da çiftçimizin helal kazancını, alın terini en iyi şekilde değer biçmek için çarklarımız dönmeye başlayacak. her zaman söylüyoruz bu dumanlar tütsün, bu çarklar dönsün ama; binlerce, on binlerce insanın geçim kapısı, hem bugünü, hem geleceği onun için buraların en iyi şekilde en başarılı şekilde işinin yürümesi sürdürülmesi lüzumlu. Biz bu telaşı duyuyoruz ama bilhassa son yıllarda şunu görüyorum, bu yıl daha net bir hale geldi maalesef şeker sektörü öksüz, şeker sektörü sahipsiz, Türkiye de her ürünün, her işin bir sahibi bulunuyor da maalesef şeker sektörü sahipsiz Aylardır benim şeker fiyatlarının baştan düzenlenmesi konusunu anlatmadığım merci kalmadı. Yani böyle nefesim tükeninceye kadar anlattım. Belirlenmiş olun ve maalesef bakıyorum bu işe benim gibi bir kaç kişi sahip çıkıyor. Onlarla beraber bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, onun dışarıya özelleşen fabrikaların sahipleri de bir sürü zararda olmalarına rağmen, Türk Şeker adamakıllı batağa gitmesine rağmen kimseden ses çıkmıyor.”

Pancar taban fiyatının 420 lira olarak açıklanmasıyla birlikte geçen yıla tarafından bu sene 400-450 milyon gibi bir maliyet artışı olacağına dikkati çeken Bsevgian Akay, şeker zammının kaçınılmaz olduğunu, somurtkan durumda laf konusu maliyet yükünün şeker fabrikalarını fazla önemli sıkıntıya düşüreceğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Her gün kulağımız Ankara’dan gelecek zam haberinde. Şeker fiyatlarının her tarafta düzenlendiği açıklanır mı, diye onu bekliyoruz. Şeker fiyatı niçin önemli? Pancara 420 lira fiyat açıkladı Sayın Cumhurbsevgianımız. Şeker Fabrikaları henüz şeker fiyatları muhakkak olmadığı için bu fiyatla ilgili bir değerleme ortaya koymadılar. Bakın öncelikle şuna dikkatinizi çekiyorum. Biz bu açıklanan fiyata göre 84 liralık maliyet farkı ortaya çıkıyor. Bu yıl alacağımız pancarla hesapladığımız vakit bize maliyeti ne dek biliyor musunuz 260 milyon lira. Doğalgaza, kömüre, nakliyeye öteki girdilere gelen zamları da düşündüğünüz süre nerden baksanız en az 400 -450 milyon lira gibi bir fark ortaya çıkarıyor. İşte şeker zammı bunun için kayda değer. Şeker fiyatı artmadan bu maliyetin karşılanması olası değil. Zam konusunda dün itibarı ile bazı haberler geldi. Cumhurbsevgianlığı Yiyecek Komitesi toplanmış ve şeker fiyatları konusu nihayet gündeme gelmiş. İnşallah, ümit ediyorum, yarın itibarı ile bir açıklama bekleniyor. Bizim beklediğimiz, bizim ihtiyacımızı karşılayacak kadar olmasa da bir tanımlama bekleniyor. Eğer olursa ondan daha sonra biz de hiç olmazsa çalışan kardeşlerimize, alıştırma arkadaşlarımıza bu toplu kontrat gereği olacak uygulamaları daha rahat şekilde, elimiz daha kuvvetli şekilde, gönlümüzden kopan bir şekilde uygulayabiliriz.’

Tören, geleneksel ülkü gelen fabrikaya birincil pancarı getiren Hakan Sevinç, Mehmet Asker ve Recep Aslan’a ödüllerinin verilmesi, dua ve kurban kesimini arkasından fabrikaya ilk pancarın alınmasıyla sona erdi. – KAYSERİKayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladı

Kayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladıKayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladıKayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladıKayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladıKayseri Şeker'de 67'nci şeker üretim kampanyası başladı

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir