İngiltere’de diş hekimi randevusu yetersizliği: ’11 dişimi kendi ellerimle çektim’

İngiltere’de pandemi nedeniyle diş hekimi randevularında büyük bir yığılma yaşanıyor. Diş hekimleri ise para kazanmak için Ulusal Sağlık Sistemi’nden gelen randevular yerine özel randevulara öncelik atamak zorunda kaldıklarını söylüyor. Peki İngiltere’deki bu kriz ne boyutta?

‘Denemediğim yer kalmadı’

İngiltere’nin doğusundaki 40 bin nüfuslu Bury St Edmunds kasabasında yaşamış Danielle Watts, dişleriyle kendi başına ilgilenmek zorunda kaldığını ve 11 dişini çektiğini söylüyor:

“Takviye alabileceğim hiçbir yer yoktu. Belirli olduğum diş doktoru altı sene önce kapandı ve çocuklarımla birlikte kayıt yaptırabileceğimiz diğer bir yer bulamadık.

“Kaydımı diğer bir yere nakletmediler. Başlangıçta fazla bir şikayetim yoktu lakin son 2,5 yılda diş etlerim çekildi ve kemik kaybı nedeniyle dişlerim sallanmaya başladı.

“Birkaç defa ambulansı aradım, durumun acele olmadığını, yüzümün şişmediğini, bu yüzden sızı kesicilerle yöneticilik etmem gerektiğini söylediler.

“Başvurabileceğim hiçbir yer kalmamıştı. Kaydolmaya çalıştığım dişçiler, Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden randevu almadıklarını, para ödersem hizmet alabileceğimi söylediler. Lakin o kadar parayı nereden bulabileceğimi bilmiyorum.

“Başvurmadığım diş kliniği kalmadı.”

Bunun sonucunda ise çareyi kendi dişçi olmakta bulmuş:

“Çekilecek noktaya geldikten daha sonra dişlerimi sürüklemek beni rahatlatıyor.

“Dişlerim hiçbir yardım almadan ağzımda sallanır hale gelince onları basit bir hamleyle bile çekebiliyorum.

“Bir şeyler yemek yemek acı veriyor. Sandviç yiyemiyorum örneğin. Yemeğimi parçalara ayırmam gerekiyor.

“Geldiğim nokta sebebiyle gülümsemeyi bıraktım, özgüvenimi yitirdim ve her gün analjezik edinmek zorunda kalıyorum.

“Nasıl konuştuğum konusunda da paranoyaklaşıyorum çünkü kelimelerin ağzımdan düzgün bir şekilde çıkmadığını biliyorum.”

‘Rutin yoklama randevularını kabul edemiyoruz’

Watts’ın bahsettiği, diş hekimlerinin Ulusal Sağlık Sistemi’ne çalışmayı bırakması, dişçi Dr. Meetal Patel’i de endişelendiriyor.

Norfolk bölgesinde bir kliniği olan Patel “Bu şekilde kastetmek çok lakin fazla şiddet” diyor ve ekliyor:

“Her geçen gün daha fazla dişçi özel çalışmaya başlıyor. Yanınızda çalışanların maaşlarını yatırabilmek ve ekipman maliyetlerini karşılayabilmek için diğer bir şansınız yok.

“Daha artı özel iş yapmaktan diğer çaremiz değil.

“şimdi bir kliniğin yalnızca Milli Sıhhat Sistemi üzerinden gelen hastaları kabul ederek ayakta kalmasının bir yolunu göremiyorum.

“Birçok klinik ya kısmen veya iyice özel hasta kabul etmeye yöneliyor.”

Patel, pandemi nedeniyle biriken acele vakalarla ilgilenmek zorunda oldukları için rutin yoklama randevuları alamadıklarını anlatıyor:

“Hastalar bu duruma coşmuş. Biz de onlara acil bir koşul olduğunda bizimle iletişime geçmelerini söylüyoruz.

“Randevu ayarlamaya gereklilik varsa ayarlıyoruz.

“Virüs nedeniyle eskisi dek hasta kabul edemememiz de sorun oluşturuyor. Hastalarla elimizden gelen en iyi şekilde ilgilenmeye çalışıyoruz.

“Covid’den önce de sorun fazlasıyla büyüktü ama pandemi durumu ayrıntılarıyla kötüleştirdi. Bir De koşul kötüleşmeye devam ediyor.

“Bütün randevularım ivedi randevular. Sanırım bütün sektörde yeni alışılagelmiş bu olacak.”

‘İnsanlar coşmuş’

Aynı klinikte hemşire ve resepsiyon görevlisi olarak çalışan Tracey Bambridge, “5 bin hastamız var ve iki yıldır dişlerini yoklama ettirmediklerini söyleyerek kliniğimize geliyorlar” diyor ve ekliyor:

“Lakin kontrol randevuları alamıyoruz çünkü dişi kırılan kişiler gibi ivedi vakalara yetişmeye çalışıyoruz.

“Ulusal Sağlık Durumu Sistemi üzerinden randevu alacak vaktimiz yok. Ne ara onlarla ilgilenebiliriz ancak?

“İnsanlar fazla coşmuş, neden Milli Afiyet Sistemi’nden hasta kabul etmediğimizi sorguluyorlar. Kabul etmeyi biz de istiyoruz lakin görebileceğimiz hasta sayısı kısıtlı.

“Böyle devam ettikçe dişlerini denetim ettirememiş hasta sayısı da artacak.”

‘Diş ağrısına direnmek olası yok’

Cambridgeshire’dan diş hekimi Dr. Dipali Chokshi de “Milli Sağlık Sistemi üzerinden bize varmak isteyenler, pandemi öncesinde yaklaşık bir sene sıra bekliyordu. Şu lahza bizim klinikte bu 2-3 yıla çıktı, 4 yıl sonraya randevu veren yerler biliyorum” diyor ve ekliyor:

“Bu, rutin kontrollerdeki şart. Acil vakalarda ise 2-3 ay beklemek gerekiyor. Diş ağrısı çekiyorsanız, dayanmanız muhtemel yok.”

BBC, sağlık durumu sistemindeki bu durumla ilgili Sağlık Durumu ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görüşlerini sordu, fakat haber yayınlanana dek bir yanıt alamadı.

Milli Afiyet Sistemi daha önce BBC’ye yaptığı bir açıklamada “Acil diş randevuları, elde etmek isteyen herkese açıktır” demişti.

İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'İngiltere'de diş hekimi randevusu yetersizliği: '11 dişimi kendi ellerimle çektim'

BBC Terk edilmiş hastanede esrarengiz detay! Ameliyathanede yepyeni malzemeler bulundu

Terk edilmiş hastanede gizemli ayrıntısıyla uğraşma! Ameliyathanede yepyeni malzemeler bulundu

Mayalar'dan sonra şimdi de Vikingler! Kıyamet günü için yıllar önce 22 Şubat'ı işaret etmişler

Mayalar’dan daha sonra hemen de Vikingler! Kıyamet günü için yıllar önce 22 Şubat’ı muhabere etmişler

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir