İHKİB, Paris İklim Anlaşması ’nın TBMM ’nin onayına sunulmasından memnun

İstanbul Hazırlanmış Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Bsevgianı Mustafa Gültepe, Paris İklim Anlaşması’nın ekim ayında Tbmm‘nin onayına sunulacak olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Onay sürecinin tamamlanması sürdürülebilir ve çevreci imal konusunda firmalarımız için büyük bir motivasyon kaynağı olacak. Ayrıca, yurt dışındaki alıcılarımıza da sürdürülebilir imal konusunda fazla dinç bir kararlılık mesajı vereceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

İHKİB açıklamasına kadar, Gültepe, İHKİB’in iştiraki olan EKOTEKS Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri AŞ kadar düzenlenen 13. EKOTEKS Uluslararası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, hazırlanmış giyim endüstrisinde salgınla hızlanan metamorfoz ve dönüşüme değindi.

Dijitalleşme ile sürdürülebilir ve çevre dostu üretimin, dönüşümün esas dinamiklerini oluşturduğunu aktaran Gültepe, “İHKİB olarak sektörü senelerdir dijitalleşmeye hazırlıyoruz. Çalışmalarımızın karşılığını pandemi sürecinde fazlasıyla aldık. Bu alanda tamamlanan ve aralıksız projelerimiz var. Sürdürülebilir ve çevre dostu üretim konusunda da sektöre önderlik ediyoruz. Kurumsal karbon ayak izi ölçümü ve hesaplanması, ürün yaşam döngüsü, iklim değişikliği, sera gazı emisyonu gibi konularda firmalarımıza eğitim veriyoruz. AB’nin Katılım Öncesi Finansal Yardım Arabulucu IPA III dahilinde ‘Karbon Bacak İzinin Takibi ve Azaltılması’ projesini hazırladık.” ifadelerini kullandı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü için planlanan, ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı aşağıda dokuma, kimya ve lojistik sektörlerinin de dahil edildiği proje için onay beklediklerini belirten Gültepe, “Cumhurbsevgianımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris İklim Anlaşması’nı ekim ayında TBMM’nin onayına sunulacağını açıklamasından da büyük memnun etme duyduk. Onaylama sürecinin tamamlanması, sürdürülebilir ve çevreci imal konusunda firmalarımız için büyük bir motivasyon kaynağı olacak. Hem, yurt dışındaki alıcılarımıza da sürdürülebilir imal konusunda fazla dinç bir istikrar mesajı vereceğimize inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin en önde gelen sürdürülebilir faaliyeti ihracat”

Açıklamada sempozyumdaki konuşmasına yer bahşedilen TİM Bsevgianı İsmail Gülle de “Dünyayı Tüketmeden Dünya İçin Üretmek” mottosu ile hazırladıkları Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı haziran ayında kamuoyu ile paylaştıklarını anımsattı.

Eylem planında yer alan 12 başlıca hedefle Türkiye’yi markalaştırarak her alanda sürdürülebilir ülke hedefini gerçekleştireceklerini aktaran Gülle, şunları kaydetti:

“Hedeflerimizden ilki olan Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Kurulu’nu 9 Eylül’de hayata geçirdik. Şunu net olarak ifade etmeliyim; Türkiye’nin en önde gelen sürdürülebilirlik faaliyeti ihracattır. İhracatçılar olarak sürdürülebilirlik faaliyetini en iyi haberdar olan kişileriz. Hedeflerimizi peyderpey gerçekleştirerek ülkemizin imal ve ihracatını sürdürülebilir bir şekilde yarınlara taşıyacağız. Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na da her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz.”

-“Sürdürülebilir üretim için daha hızlı hareket etmeliyiz

EKOTEKS Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri AŞ Idare Heyeti Bsevgianı Nilgün Özdemir ise bu yılki sempozyumu “İzlenebilir Yeni Bir Dünyada Çevresel But İzleri” başlığı ile düzenlediklerini bildirdi.

Yeni dönemde tüm oyun planlarının sürdürülebilirlik üstüne kurgulandığını aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

“Milletlerarası arenada rekabetçiliğimizi koruyup , geleneksel ticaretten ayrı bir yönde ilerlemek için her zamankinden daha seri muamele etmek, gereksinimleri belirleyerek süratli çözüm üretmek zorundayız. Dijitalleşme, karbon ayak izinin negatif etkilerinin ortadan kaldırılması, çevre dostu, izlenebilir, geri dönüştürülebilir imal için gerekli adımları şipşak atmalıyız.”

Özdemir, tüm paydaşların katılımı ile Yeşil Mutabakat’a düzen sürecinde sektörün mevcut durumunu belirleyip bir tatbik modeli ortaya koyacaklarını da bildirdi.

AA / Abdulselam Durdak – Son Dakika Haberleri Cumhurbsevgianı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nde ABD Bsevgianı Biden'la görüşecek

Cumhurbsevgianı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nde ABD Bsevgianı Biden’la görüşecek

Son dakika haberleri | Cumhurbsevgianı Erdoğan: '(Paris İklim Anlaşması) Kasım ayında Glasgow'da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi'ne kadar onay sürecini tamamlamış...

Son dakika haberleri | Cumhurbsevgianı Erdoğan: “(Paris İklim Anlaşması) Kasım ayında Glasgow’da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi’ne kadar onay sürecini tamamlamış…

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir