Hamas lideri Heniyye, ABD ve İsrail ’in Filistin ’de siyasi çözümden yana olmadığını belirtti

Hamas Siyasi Ofis Bsevgianı İsmail Heniyye, ABD Bsevgianı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett‘in, 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulması da dahil hiçbir siyasi çözümü kabul etmediğini söyledi.

Hamas’ın internet sitesinden yapılan yazılmış açıklamaya kadar Heniyye, a Haber‘e konuk oldu.

“Biden ve Bennett, 1967 sınırlarında Filistin devleti de dahil almak üzere hiçbir siyasi çözümü kabul etmiyor. Onların göreve gelmesi, işgal sürecinde fazla bir şey değiştirmeyecek.” diyen Heniyye, İsrail hükümetinin, işgal, toprakları istila ve Batı Şeria ile Gazze’de Filistin halkına yönelik ihlal politikasına devam ettiğini belirtti.

ABD ile İsrail aralarında böylece fazla müşterek çıkar bulunduğuna dikkati çeken Heniyye, böylece ABD’nin İsrail politikasında herhangi bir değişim olmasını beklemediklerini kaydetti.

İsrail ile bir takım Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri normalleştirme anlaşmaları hakkında da konuşan Heniyye, Hamas’ın bu yakınlaşmaya üzüntüyle baktığını dile getirdi.

Heniyye, “Bir Takım Arap ülkeleri meşruiyetlerini ABD ile bağlantılı görüyor ve bu ülkeler, yine ABD’ye giden yolun Tel Aviv’den geçtiğini zannediyor ama gerçek bu değil.” diye konuştu.

Heniyye, Arap ülkeleri hükümetlerinin İsrail ile ilişki kurmasının, bu ülkelerin halklarının İsrail’i veya onunla yapılan anlaşmaları tanıdığı anlamına gelmediğini aktardı.

İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmaları

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalanmıştı.

Hartum yönetimi de dönemin ABD Bsevgianı Donald Trump’ın Sudan’ı “teröre takviye veren ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı.

Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmıştı.

AA – Son Dakika Haberleri Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, ABD Temsilciler Meclisinin Ülkü Ocakları kararına tepki gösterdi Açıklaması

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, ABD Temsilciler Meclisinin Hale Ocakları kararına tepki gösterdi Açıklaması

YouTube, aşı karşıtlarının kanallarını kapattığını duyurdu

YouTube, aşı karşıtlarının kanallarını kapattığını duyurdu

Bahçeli'den ABD'ye 'Ülkü Ocakları' tepkisi: Lanetliyoruz

Bahçeli’den ABD’ye “Ayla Ocakları” tepkisi: Lanetliyoruz

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir