Dünyayı matematik öğreterek geziyor!

İZMİR (Haberler.com) – 33 yaşındaki Matematik öğretmeni Rabia Gül Kırıkçılar, matematiğin dünyanın karşılıklı dili olduğunu ama her kültürde öbür yollarla öğrenildiğini düşünüyor. Kendisini “göçebe öğretmen” olarak tanımlayan Rabia Gül Kırıkçılar, dünyanın her uygun çocuklara matematik öğreterek kültürler arasında köprüler kurmak istiyor.

BİRÇOK ÜLKEDE DERS VERDİ

Eğitimini Marmara Üniversitesi’nde doktora yaparak sürdüren Kırıkçılar, dünyanın ayrı bölgelerinde matematik öğretmeni olarak çalışıyor. Ders vermeyi deneyimlediği ülkeler aralarında Almanya, Kolombiya, Ekvator, Malezya, Endonezya bulunuyor. Hemen pandemi nedeniyle yeni deneyimlere duraklamak zorunda kaldığından İzmir‘in Urla ilçesine tabi Barbaros köyünde her yerde yollara koyulacağı günleri bekliyor.

HER ANI DEĞERLENDİRİYOR

Ama burada da köyün çocuklarına matematik öğretmeye devam ediyor. Onun için bambsevgia kültürleri deneyimlerken öğretmekle öğrenmek iç içe olmuş. Köyde de bir yana köy kütüphanesini yeniliyor bir yanlamasına tarım öğreniyor bir yana da fitoterapi eğitimi alıyor.

ŞİMDİ SIRADA MEKSİKA VAR

Göçebe öğretmenin yeni rotasında Meksika var. Kırıkçılar, “Gitme zamanım yaklaştı. Pandemiden nedeniyle çok hareket edemedim. Oysa yeni rotalara ihtiyacım var. Dünyada neler olup bittiğini merak ediyorum, farklı kültürleri matematik öğreterek deneyimlemek istiyorum. Ortalama 2 yılda bir yer değiştiriyorum. Sonunda bir gün ülkeme gelip tüm deneyimlerim ışığında kültür ve matematiği bir araya getiren projeler yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri Favori Nur Bayar Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir