Destici, HDP ’li TBMM Bsevgianvekili ’nin görevlerinin askıya alınmasını istedi Açıklaması

BBP Genel Bsevgianı Mustafa Destici, “Kapatma davası sona erene, Tüzük Mahkemesi karar verene değin, HDP’den seçilen Meclis Bsevgianvekili dahil Meclis’teki bütün görevlilerin görevleri askıya alınmalı.” dedi.

Destici, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, HDP’nin dün “Adalete, Demokrasiye, Barışa Çağrı” başlıklı deklarasyon yayımladığını anımsattı.

“Terör örgütünün siyasi uzantılarının açıklamalarının ve sergiledikleri oyunun, kapatma davasını etkileme ve tüm delilleriyle ortaya konan suçlar hakkında algılama oluşturma” amacıyla yapıldığını söyleyen Destici, deklarasyonun her maddesiyle, kara propaganda ve komedinin parçası olduğunu savundu.

Mustafa Destici, “Birinci maddede enerjik demokrasi istemişler. Genel bsevgianları, kadroları, adayları, politikaları, söylemleri bir terör örgütü kadar belirlenen siyasi parti görünümündeki bir örgütlenmenin, güçlü demokrasiden bahsedebilmesi, sanırım kendilerine özgü bir durumdur.” yorumunda bulundu.

Deklarasyonun “Kürt sorununda demokratik çözüm” başlıklı maddesine göze çarpan eden Destici, bu demagojiden çok sıkıldıklarını, “Kürt sorunu” denirken kastedileni ve maksadı bildiklerini belirtti.

“Ne ‘Bsevgianım’ dedim ne de yönettiği toplantıya girdim”

Destici, “CHP’ye ve ‘Kürt sorunu vardır’ diyen siyasi partilere soruyorum; Sadece ‘Kürt sorunu vardır, zemini Meclis’tir, muhatabı şudur’ demeyin. ‘Kürt sorunu’ derken neyi kastediyorsunuz? HDP açık açık söylüyor; ‘Türkçeden bsevgia anadilde eğitim’, ‘Türklüğün Anayasa’dan çıkarılması’, ‘özerklik’, ‘büyük Kürdistan hayali’ diyor. Siz de böyle mi diyorsunuz? Siz de ‘Kürt meselesi’ dediğinizde bunu mu anlayacağız?” diye sordu.

“CHP’nin, cumhuriyetin temelleriyle aracısız olarak ilgili böylesine önemli bir konuda, oy kaygısıyla, net bir hitabe sergileyememesini, hatta HDP’nin muhatap alınmasını söylemesini, İYİ Parti Genel Bsevgianı Meral Akşener ve parti sözcülerinin lafı eveleyip gevelemesini, üzüntüyle karşıladığını” dile getiren Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP ve İYİ Partililer diyor ancak; ‘HDP’li Meclis Bsevgianvekili var. Ona ‘Bsevgianım’ deniyor. Söz isteniyor’. Ben bugüne kadar ne ‘Bsevgianım’ dedim ne laf istedim ne de onun yönettiği toplantıya girdim. Bundan da kurtulmak için yapılması gereken şudur; kapatma davası sona erene, Tüzük Mahkemesi karar verene değin, HDP’den seçilen Meclis Bsevgianvekili dahil Meclis’teki tüm görevlilerin görevlerinin askıya alınmasını önerge ediyorum. Kapatma davası içerisinde bazı milletvekilleri ve parti yöneticileriyle ilgili siyaset yasağı ve cezalar isteniyor. Buradaki güya milletvekillerinin de milletvekilliğinin tedbir amaçlı olarak askıya alınmasını ve Meclis’e sokulmamalarını teklif ediyorum.”

AA / Aynur Ekiz – Son Dakika Haberleri 11 maddelik deklarasyon yayınlayan HDP, ittifak için şartlarını tek tek sıraladı

11 maddelik deklarasyon yayınlayan HDP, ittifak için şartlarını tek tek sıraladı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir