Cumhurbsevgianı Erdoğan,

Cumhurbsevgianı Erdoğan, “sayıları artacak” demişti… Seyhan Ziraat Odası Üyesi Cahit İncefikir : “Tez çoğalması ürünün tüketiciye en uygun bir şekilde verilmesi lazım”

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin üstleneceği rolü önemsiyoruz”

Yeterli şube olmayınca, mal sirkülasyonu ve lojistik desteği de gelişemeyen kooperatif marketlerinin bugüne kadar üreticinin de, tüketicinin de derdine deva olamadığı dile getirildi

“Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu rolü üstlenmesinde çok geç kalındı”

ADANA – Yanına Varılmaz Pahada fiyatın önlemek için kurulan Tarım Kredi Kooperatif Marketleri hakkında konuşan Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, marketlerin üstleneceği rolü önemsediklerini oysa bugüne kadar tatmin edici şubeleşme ağı oluşturulmadığı için üreticinin de tüketicinin de derdine deva olmadığını söyledi.

Çiftçilerin ürünlerini nitelikli ve uygun fiyatlar ile aracısız olarak tüketicilere ulaştırmayı hedefleyen Tarım Kredi Kooperatif Marketleri birincil şubesini 2017 yılında açtı. Yiyecek ürünleri fiyatlarının dengelemesinde önemli rol oynaması beklenen kooperatif marketler 500 mağaza hedefine ise ulaşamadı.

Cumhurbsevgianı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu ise alışveriş yaptığı kooperatif marketin çıkışında, kooperatife bağlı market sayısının artırılacağını, vatandaşa daha pozitif çeşit ve ürün ulaştırılacağını söyledi.

Tatmin Edici şube olmayınca, mülk sirkülasyonu ve lojistik desteği de gelişemeyen kooperatif marketleri üreticinin de, tüketicinin de derdine deva olamadı.

“Aracıyı devreden çıkarman tüketiciye çok yerinde fiyata ürün vermeyi sağlar”

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Çiftçiden ürünün alınarak yelken direği tüketiciye ulaştırılması gerektiğini vurgulayan İncefikir, “Çiftçinin elinde ürün kaldığı vakit zaten bir tarafta mağdur olan birisi var demektir. Onu mağdur etmemek gerekir. Sistemli, planlı olarak gidersek Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin bu anlamda üstleneceği rolü önemsiyoruz. Fakat yalnızca bir yerde kalıp küçük, spot bir şekilde kalması hatalı olur. Daha yaygın, geniş bir şekilde üreticiden son markete kadar kooperatifin olması fazla kayda değer. Aracıyı devreden dahil etmemek, aradaki maliyetleri kaldırarak tüketiciye çok yerinde fiyata mahsul vermeyi sağlar” diye konuştu.

“Market zincirlerinin hızla çoğalması lüzum”

Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin yanı sıra lokal yönetimlerinde market açması gerektiğini savunan İncefikir, sonradan şunları söyledi:

“Sadece Tarım Kredi Kooperatif Marketleri yok, devletin kendi organizasyonuyla ya da yerel yönetimler aracılığıyla bu alıcı marketler açması gerekir. Aracıları, tedarikçileri ve hali dışlayarak gönder bunu yapabilir. Biz vaktiyle bahçeden ürünümüzü toplar, kamyona balık sırtı yükler ve İstanbul’a götürür pazarda tüketiciye sunardık. Bu anlamda Tarım Kredi Kooperatif Marketleri ya da yerel yönetimlere emrindeki market zincirlerinin hızla çoğalması gerekiyor. Akla Yatkın, bilimsel, matematiksel bir şekilde denetleyerek tüketiciye bunu en uygun şekilde belirlemek lüzumlu.”

Seyhan Ziraat Odası Idare Heyeti Üyesi Cahit İncefikir, marketlerin kurulmasının geç kalındığını da aktararak, “Eğer Tarım Kredi Kooperatifi’nin market açmak gibi bir işlevi varsa bana göre dünyanın en geç kalınmış şeyi budur. Neredeydiler bu zamana kadar anlamıyorum. Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu rolü üstlenmesi çok geç kalınmış bir şart” ifadelerini kullandı.Cumhurbsevgianı Erdoğan, sayıları artacak demişti.

Cumhurbsevgianı Erdoğan, sayıları artacak demişti.Cumhurbsevgianı Erdoğan, sayıları artacak demişti.

İhlas Haber Ajansı / Umutcan İşledici – Ekonomi Haberleri Tarım Kredi marketi ile 5 zincir marketin fiyatları karşılaştırıldı! Sonuç bir hayli ilginç

Tarım Kredi marketi ile 5 zincir marketin fiyatları karşılaştırıldı! Netice bir hayli acayip

Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başladı

Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başladı

Tarım Kredi Kooperatif marketleri, 4 yılda 500 şube hedefine ulaşamadı

Tarım Kredi Kooperatif marketleri, 4 yılda 500 şube hedefine ulaşamadı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir