Cumhurbsevgianı Erdoğan, Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı

Son zamanlarda bsevgianlık sisteminde geri adım atılacağı iddialarına yanıt veren Cumhurbsevgianı Erdoğan, “Bsevgianlık sistemiyle yolumuza devam edeceğiz. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok” dedi.

Cumhurbsevgianı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Bsevgianı Vladimir Putin ile Soçi’de yaptığı görüşmenin arkasından Türkiye dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Keza ikili ilişkilere yeni ve zinde bir ivme kazandırmak ayrıca de bölgede yaşanan gelişmeler konusunda Putin’le 3 saati sevgiın görüştüklerini aktaran Erdoğan, “Bu çerçevede, bu senenin birincil 8 ayında, geçen yılın benzer dönemine kıyasla yüzde 50’ye yakın artışla 21 milyar doları aşan ticaret hacmimizi, müşterek hedefimiz olan 100 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için atılacak adımlara odaklandık” diye konuştu. Stratejik meslek birliği alanı olarak gördükleri enerji alanında Rusya’yla mevcut iş birliğini ilerletme konusunda mutabık kaldıklarını açıklayan Erdoğan, “TürkAkım ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projelerine ilişkin durumu değerlendirdik. Nasip olursa 2023’ün mayıs ayında birinci üniteyi tamamlama sözünü kendilerinden aldık. Ondan daha sonra iki, üç, dört numaralı üniteler var. Natürel bizim 3 nükleer santral yapma hedefimiz var. Sayın Putin’le ‘Bu iki nükleer santrali de sizinle birlikte yapabilir miyiz? ‘ diye de görüştük. O süre Türkiye, 3 nükleer enerji santraline sahip olacak. ‘Bu konuyla ilgili çalışalım’ dediler” ifadelerini kullandı.

“Uzay çalışmaları”

Erdoğan, “Türkiye’nin uzay çalışmalarını konuştuk. Sayın Putin, uzayla ilgili Türkiye ile beraber çalışmaya var. Uzayla ilgili atılabilecek adımlarla ilgili de heyetlerimizi, ekiplerimizi çalıştıracağız. Yapılacak çalışmayla da bunun zamanlamasını, yol haritası belirleyeceğiz. Ona göre de ilerleyeceğiz. Yani uzay çalışmalarında da fazla daha ileri boyutta bir öneri var. Bir tane karada, bir tane denizde platform meydana getirmek suretiyle, buradan uzaya roket fırlatma çalışmalarını beraber yapabileceğimizin teklifini sağ olsun yaptılar. Bu konuda da ilgili arkadaşlarımızı görevlendirerek çalışacağız” dedi. Erdoğan, “Görüşmenizde S-400’ün devamının alınmasına ilişkin bir süreç şekillendi mi? F-35 programından Türkiye’nin çıkarılması sonrasında Rusya ile yeni cins savaş uçakları konusunda bir egzersiz yürütülmesi, bilhassa SU uçaklarıyla alakalı bir çalışma yapılması konusu gündeme geldi mi? ” sorusu üzerine, S-400 konusunda sürecin devam ettiğini, geri adım atmak gibi bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti. Bu yararlı görüşmede bu konuları etraflıca konuştuklarını ve bunları daha ileri boyutlara nasıl taşıyacaklarını görüştüklerini anlatan Erdoğan, “Hatta uçak motorları yapımında ne gibi adımlar atacağız, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız; bunları da yine etraflıca söylev imkanımız oldu. Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız. Bir diğer konu, gemi inşasında da yeniden beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar, burada da yine Rusya ile karşılıklı adımlarımız olacaktır. Çalışacağız” diye konuştu.

“Ya uçak ya para”

“Amerika dönüşü, ‘Biden ile vaziyet böylece hayra alamet yok’ demiştiniz. Vaziyet hayra alamet değilse ABD ile ilişkilerde bilmediğimiz bir şey var mı, yahut sorunlar mı derinleşti? ” sorusu üstüne Erdoğan, “Bunları söyledik, yanıt geldi zaten. Nasip olursa Roma’da görüşeceğiz. Oradan da inşallah Glasgow’a gideceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Çağrıda Bulunmak fakat hayra alamet bazı adımlar atılıyor” değerlendirmesinde bulundu. ABD ile F-35 sorusuna ilişkin ise Erdoğan, “Biz elimizde bol para var da bunları etrafa saçan bir ülke değiliz. Bu paraları da basit basit kazanmadık, kazanmıyoruz. ya uçaklarımızı verecekler veya parayı verecekler” dedi.

“Eski sistem baştan savma bohça”

Cumhurbsevgianı Erdoğan, “Muhalefetin parlamenter demokrasiye dönüş konusundaki tavrı apaçık. ara sıra AK Parti içinde de buna dönük bir takım düşünceler konuşulduğu iddia ediliyor. Bu konudaki görüşünüz nedir? ” sorusu üzerine, şunları kaydetti: “Katiyen böyle bir şey söz konusu değil. Bsevgianlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey katiyen olamaz. Biz bsevgianlık sistemini getirdik ve bu yeni sistemden de memnunuz. Bsevgianlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Bsevgianlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllardan beri geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi her yerde denemenin anlamı değil. Eski sistem çağırmak, yamalı bohça demektir. Eski sistem aramak, aralıksız koalisyon hükümetlerinin olması demektir. Eski sistem aramak, elbette dinç bir idare biçiminin olmayışı demektir. Durum bu değin basittir. “

Bütün hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yazı, haber, resim, video ve sair dokümanların, kişisel başvuru açık havada izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması muhakkak yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Zihin ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince yasal operasyon yapılacaktır.

Sizce Türkiye, parlamenter sisteme dönmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 30, 2021 Habermetre – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir