Büyükşehir’den üreticiye rekor destek

BALIKESİR (Habermetre) – Tarımı ve hayvancılığı önceleyerek hizmetlerine sürekli Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yılda hayvancılıkla uğraşan üreticilere, süt otu dağıtıyor. Büyükşehir Belediyesi destekleriyle geçtiğimiz yıl 35 bin dekarda üretimi yapılan süt otu ekimi, bu sene 70 bin dekara çıkarılarak bu zamana değin verilen destekte de rekor sayıya ulaşılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, tarımı ve hayvancılığı desteklemeye devam ediyor. Çiftçiler için manâlı bir girdi maliyeti olan yem bitkisinin maliyetini azaltmak nedeniyle İvrindi’de, çiftçilere süt otu (reygrass) dağıtımı gerçekleştirildi. 2020 yılında; Büyükşehir Belediyesi ile Tarım İl Müdürlüğü iş birliğinde çiftçilere verilen desteklerle Balıkesir’de yaklaşık 35 bin dekar alanda yetiştirilen reygrass, 2021 yılında yaklaşık 70 bin dekara değin çıkarılıyor. Böylelikle, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yem bitkisi tohumu dağıtımında bu yıl, Balıkesir rekoru kırılıyor. İlki İvrindi’de gerçekleştirilen süt otu dağıtımı, geçim kaynağı hayvancılık olan diğer ilçelerde de devam edecek. Böylece, 2021 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği zarfında; bin 593 üreticiye yaklaşık 15 bin dekar alanda ekimi yapılması için toplam 73 bin kilogram süt otu tohumu dağıtılacak.

“GERİ DÖNÜŞLERİ ÇOK DEĞERLİ OLACAK”

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yem bitkisi tohumu dağıtımında Balıkesir rekoru kırdıklarını ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan “İlkbahar döneminde yaklaşık bir milyon lira bütçe ayırarak yonca ve mısır tohumu dağıtmıştık. Hemen, 20 ilçemizden istek topladık ve istek eden herkese reygrass tohumu dağıtıyoruz. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin en büyük sıkıntısı yem. O yüzden bu takviye fazla manâlı. Biz, bu arada bu toprakları yem bitkisi tohumlarıyla daha çok buluşturacağız. Geri dönüşlerin hayvancılık namına çok değerli olacağını düşünüyorum. Özellikle Büyükşehir Belediye Bsevgianımız Yücel Yılmaz‘a bu konuda verdiği desteklerden nedeniyle çok teşekkür ediyorum. ” açıklamasında bulundu.

“KÖYLÜLERİMİZİN YÜZDE 80’İ HAYVANCILIK YAPIYOR”

İvrindi İlçesi’nin hayvancılığın en önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen İvrindi Belediye Bsevgianı Yusuf Cengiz “İlçemizde; 20 bin küçükbaş hayvan ve 50 bine yakın da büyükbaş hayvan mevcut. Köylülerimizin, yüzde 80’i geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Bu anlamda bu destekler bizim için oldukça manâlı. Daha öncede Büyükşehir Belediyemiz çiftçilerimize arı yemi dağıtmıştı acilen de süt otu. Büyükşehir Belediye Bsevgianımız Yücel Yılmaz’a destekleri için teşekkür ediyoruz. ” dedi.

DESTEKLERLE MALİYETLER AZALIYOR

Balıkesir’de yüzde 65 nüfusun, tarım ve tarıma dayalı ürünlerden kaynaklı geçimini sağladığını söyleyen Büyükşehir Belediye Bsevgianı Yücel Yılmaz, üreticilerin mutlu olması için maliyetlerini eksilmek namına incelemeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte çiftçilerin maliyetlerini azaltarak kazancını artıracaklarını gösteren Bsevgian Yılmaz “Çiftçilerimiz, yemini bsevgia yerden yok de kendi tarlasından aldığı zaman daha idareli oluyor ve ürettiği ürünün maliyeti azalıyor. Amacımız, maliyetlerinizi azaltarak ürettiğiniz kaliteli ürünü yüksek fiyatlardan satmanızı temin etmek ve talep edilen bir mahsul haline dönüştürmek. Bu konuda Balıkesir’in kabuğunu kırıyoruz. ” açıklamasında bulundu.

“BALIKESİR KABUĞUNU KIRIYOR”

Balıkesir’i Türkiye ve dünyaya tanıtmak için adımlar attıklarını kaydeden Bsevgian Yücel Yılmaz “Ürettiklerimizle, peynirimizle, zeytinyağımızla, çiftçimizin kalitesiyle, zamana harmoni sağlamamızla, nitelikli hemşehriciliğimizle kabuğumuzu kıracağız. baştan Balıkesir’imizi; anlatarak, tanıtarak şehrimizi ve ürünlerini marka layık haline getiriyoruz. Şehrin ekonomisini güçlendirmenin yollarından biri de ürünlerimizin tanıtılması. Bunu da layıkıyla yapıyoruz. Balıkesir’in kaderini sizlerle birlikte değiştireceğiz, her ürünümüzün katma değeri yükselecek. Bu dağıtığımız tohumlar inşallah yeşerir, hayvanlarımıza bereket olarak döner. Onlar et miktar, satarken de bereketi cebinize girer. ” dedi.

“CÜMBÜR CEMAAT BALIKESİR’İ KONUŞUYOR”

Yem bitkisi tohumlarının çiftçilere verilmiş olmasının maliyetleri ciddi oranda azaltacağını dile getiren AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Bu çok manâlı bir çalışma. Katkısı olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Bsevgianımız Yücel Yılmaz ile Tarım İl Müdürümüz Erkan Alkan’a fazla teşekkür ediyorum. Balıkesir parlatılmamış bir pırlanta idi. Bundan Böyle parlamaya başladı. Herkes Balıkesir’i konuşmaya başladı. Bu da kesinlikle Balıkesir için çalışan, gönlünü veren ekipler ve siz çiftçilerimiz doğru oluyor. İyi niyetli bir şekilde çaba harcayarak mücadele edeceğiz, şehrimize ve ülkemize katkı sunacağız. Bütün çiftçilerimize bolluk diliyorum. ” dedi.

Törene, Balıkesir Büyükşehir Belediye Bsevgianı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, İvrindi Kaymakamı Mevlana Kürkçü, İvrindi Belediye Bsevgianı Yusuf Cengiz, Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan ile üreticiler katıldı.

Habermetre – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir