BioNTech aşısıyla ilgili endişen veren araştırma: İki doz aşı olanların elde ettiği bağışıklık kısa sürede bitiyor

Açlık Türeci ile Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech firması ile ABD merkezli hap şirketi Pfizer‘ın geliştirdiği mRNA bazlı koronavirüs aşısı ile ilgili endişe verici bir araştırma yapıldı.

ANTİKOR SEVİYESİ KISA SÜREDE DÜŞÜYOR

Dünyanın önde gelen kurumlarından Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi’nin karşılıklı çalışmasında iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların kısa bir zaman içerisinde antikor seviyelerinin düştüğü belirlendi.

KORUMA SEVİYESİ 7 İÇİNDE 10 KAT AZALIYOR

Araştırmacılar, 46 dinç genç ve orta yaşlı yetişkinden aldıkları kan değerleri ile aşı olduktan bir vakit sonradan alınan kan değerlerini ve ikinci doz aşıdan 6 ay sonraki kan değerlerini inceledi.

Bilim insanları, 6 ay içerisinde aşının yarattığı antikor seviyesinin ortadan kalktığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Stanford Üniversitesi’nden Bali Pulendran ve Emory Üniversitesi’nden Mehul Suthar, “Araştırmalarımız Pfizer/BioNTech aşısının koronavirüse karşı fazla yüksek seviyede antikor sağladığını ortaya çıkardı. Lakin buna karşılık 7 ay içerisinde bu koruma seviyesi takriben 10 kat azalıyor” açıklamasını yaptı.

“7 AY SONRA ÜÇÜNCÜ DOZ YAPILMALI”

Gönüllülerin adeta yarısında Delta, Beta ve Mu gibi varyantlara karşısında antikor oluştuğu saptama edilirken, altıncı aydan sonra bir düşüşün başladığı duyuruldu.

Reuters’ın aktardığı haber de görüşlerini paylaşan araştırmayı yürüten bilim insanları, “Bu sonuçlar bize ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonradan üçüncü doz destekleyici koronavirüs aşısı olmanın SARS-CoV-2’ye ve onunvaryantlarına karşı korumayı güçlendireceğini ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri Erdem Aksoy Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri Koronavirüs bitti sıra çağın vebasında! BioNTech kolon kanseri aşısının Faz 2 denemelerine başladı

Koronavirüs bitti sıra çağın vebasında! BioNTech sütun kanseri aşısının Safha 2 denemelerine başladı

Koronayla ilgili çarpıcı araştırma! OAS1 isimli gene sahip olan kişiler virüsten kolay kolay etkilenmiyor

Koronayla ilgili çarpıcı araştırma! OAS1 isimli yine sahip olan kişiler virüsten kolay kolay etkilenmiyor

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir