AK Partili Özhaseki: Muhalefet üzülecek ama belediyelerimize kalacak yer talebinde bulunan öğrencilerimiz çok az

AK Parti Genel Bsevgian Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Belediye bsevgianlarımıza dedik ki ‘Sebebi önemli değil. Yurt sorunu olmadığını biliyoruz fakat ola ki öğrencilerimiz sizlere başvuru ettiklerinde ulus kurumlarının misafirlikleriyle, bölgenizde yer alan otellerle anlaşıp öğrencilerimizi buralara yerleştireceksiniz.’ Bu çağrımızdan sonra beş gün geçti, müracaat rakamlarını aldım. Muhalefet üzülecek lakin belediyelerimize kalacak yer talebinde bulunan öğrencilerimiz fazla az. Başvuru edenler de misafirhanelere, otellere şimdiden yerleştirildi bile” dedi.

AK Parti Genel Bsevgian Yardımcısı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında gündemde olan üniversite öğrencilerinin yurt konusu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özhaseki, geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı uzakta eğitime geçildiğini ve bu süreçte öğrencilerin memleketlerine gitgide artarak kaldıkları yurtlardan ve evlerden ayrıldıklarını söyledi. Bu sene okulların yeniden açılmasıyla birlikte öğrencilerin yurt ve konut bulma telaşına düştüğünü gösteren Özhaseki, “Yıllar içerisinde yapılan yurtlardan nedeniyle öğrencilerimizin büyük bir bölümü yurtlara yerleşti. Ben Gençlik ve Spor Bakanımızdan sayıları aldım. Kendileri 620 bin civarında bir öğrenci başvurusunun yapıldığını ve birincil etapta 430 bin öğrencinin öncelikle kız öğrenciler elde etmek üzere yurtlara yerleştirildiği bilgisini verdi. bununla birlikte günde 20 bin öğrencinin de yedekten asile dönüştürüldüğünü söyledi” dedi.

“AK Parti döneminde yurtlar tam dört katına çıktı”

AK Parti döneminde ayrıca yurt hem de yatak kapasitesinin dört kat artığını vurgulayan Özhaseki, “AK Parti iktidarı başladığında Türkiye’de 190 yurt vardı. şimdi devlet eliyle 774’e ulaştı. Bütün dört katına çıktı. 180 bin yatak kapasitesinden 720 bine meydana çıkan bir yatak kapasitesi var. Fiziksel planlar açısından bakıldığında eski yurtlar ile bizim yaptığımız yurtlar kıyaslanamaz bile. Şu anki yurtlar otel konforunda” diye konuştu.

Eylemlere katılanların yüzde 98’inin öğrenci olmadığını kaydeden Özhaseki, “Bu eylemleri herkesin vicdanına havale ediyorum. Eylemlere katılanların yüzde 98’i öğrenci bile değil. Bu insafsızlıktır, bu iktidara muhalefet yapmanın çirkin bir yoludur. CHP’nin tahrikleri ile bunların amaçları hükümetin yaptığı işleri kötülemek ve kötülemek” ifadelerini kullandı.

Özhaseki, şu lahza bin 389 belediyenin 803 tanesinin AK Partili olduğunu anımsatarak, “81 vilayette belediyemiz var. Arkadaşlarımıza dedik ki; ‘Sebebi manâlı değil. Yurt sorunu olmadığını biliyoruz lakin şayet öğrencilerimiz sizlere müracaat ettiklerinde kamu kurumlarının misafirhaneleri ve bölgenizde yer alan otellerle anlaşıp öğrencilerimizi buralara yerleştireceksiniz.’ Bu çağrımızdan daha sonra beş gün geçti, başvuru rakamlarını aldım. Muhalefet üzülecek fakat belediyelerimize kalacak yer talebinde yer alan öğrencilerimiz çok az. Başvuru edenler de misafirhanelere, otellere çoktan yerleştirildi bile” dedi.

“Avrupa Birliği ülkelerinin toplam yatak kapasitesi dek bizim kapasitemiz yurt var”

Özhaseki, şöyle devam etti:

“Avrupa ülkeleri içerisinde kamu yurdu olarak en fazla yurt kapasitesine sahip ülke Türkiye. İngiltere’de 550 bin karakter, Fransa’da 365 bin kişilik, Almanya’da 290 bin şahsiyet, Hollanda’da 113 bin karakter, İspanya’da ise 91 bin şahsiyet yurt kapasiteleri var. Bunların da büyük bir kısmı devlet yurdu değil. Biz acilen devlet ve özel olarak 1 milyon 20 bin kişilik kapasiteye sahibiz. 110 bin şahsiyet kapasiteye sahip yurtlarımızın da yapımı devam ediyor. Avrupa Birliği ülkelerinin toplam yatak kapasitesi kadar bizim yurt kapasitemiz var.” – ANKARA

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir