Afgan müzisyenler Katar’ın organize ettiği operasyonla Taliban’dan kaçıp özgürlüğe uçtu

Afganistan‘dan çarpıcı kaçış hikâyelerine geçen hafta sonu bir yenisi daha eklendi. Bsevgient Kabil’den 100’den artı müzik öğrencisi ve öğretmeni nefes kesen bir operasyonla ülke dışına çıkarıldı.

OPERASYONU KATAR ORGANİZE ETTİ

Yönetimi ele geçiren radikal Taliban örgütünün ülkede müziği yasaklamasıyla gelecekleri ve kariyerleri tehlikeye giren, yarısı kız öğrenci ve bayan öğretmen olan 100’den fazla birey Katar‘ın organize ettiği bir işlem ile Afganistan’dan güvenle çıkmayı başardı. Fransız Haber ajansı AFP’nin haberine göre Avustralya’nın Melbourne kentinde yaşayan Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü’nün Bsevgianı Ahmad Sarmast, 101 kişinin Katar göre ülkeden çıkarıldığını anlattı. Sarmast, operasyonun başarısının son ana değin belirsiz olduğunu da vurguladı. Bu kişiler, önce ufak gruplar halinde havalimanına getirildi.

Afgan müzisyenler Katar'ın organize ettiği operasyonla Taliban'dan kaçıp özgürlüğe uçtu

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER HAVAYOLUYLA KATAR’A ULAŞTI

Havalimanında görevli Taliban militanları, onları durdurup vizelerini sordu. Bunun üstüne Katar Büyükelçiliği yetkilileri devreye girdi. Sonrasında Taliban militanları, kadın ve kızların ülkeyi normalde yetkililere verilen ‘geçici’ hizmet pasaportları ile terk edemeyeceklerini söyledi.

Katarlı elçilik yetkilileri her tarafta devreye girerek, bu sorunu da aşmalarını sağladı. Sonunda öyle çoğu kadınlardan meydana gelen Zohra orkestrasından almak üzere müzik öğrencileri ve öğretmenleri havayoluyla Katar’a vardı.

“SEVİNÇ GÖZYAŞLARI DÖKÜYORDUM”

Bu haberi duymanın hayatının en mutlu hatıra olduğunu söyleyen Ahmad Sarmast, “Mutluluk gözyaşları döküyordum. Ailem bunumle ağlıyordu” diyerek duygularını dile getirdi. “Kaçış Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden bu yandan hazırlanan uzun bir planlama sürecinin sonucuydu” diyen Sarmast, örgütün kendilerine ikinci bir talimata dek evlerinde kalmalarını söylediğini aktardı. İki ay geçmesine rağmen kendilerine hiçbir data verilmediğini ekledi. Ahmad Sarmast, geride kalan 184 öğrenci ve enstitü personelinin tamamının terhis edilip, okulun geri kalanıyla birleşmesine dek çalışacağına yemin içti. Pazartesi akşamı Katar’ın bsevgienti Doha’ya inen müzisyenlerin Portekiz‘e gitmeleri planlanıyor.

Afgan müzisyenler Katar'ın organize ettiği operasyonla Taliban'dan kaçıp özgürlüğe uçtu

TALİBAN PASAPORT VERMEYE BAŞLADI

15 Ağustos’ta Kabil yönetimini ele geçiren Taliban, öncelikle pasaport vermeye başladı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Qari Sayeed Khosti, 25 bin pasaportun düzenlenmesinin son aşamaya geldiğini belirtti. Kadınlar dahil bütün eski pasaport memurlarının görevlerinin başına döndüğü ve günde 5-6 bin pasaportun dağıtılabileceği de açıklama edildi.

ULUSLARARASI BAĞIŞLAMA ÖRGÜTÜ: 13 HAZARA TALİBAN TARAFINDAN İNFAZ EDİLDİ

Merkezi İngiltere’de olan Milletlerarası Bağişlama Örgütü’ne (AI) göre Taliban, 30 Ağustos’ta ülkenin Daykundi vilayetinin Kahor köyünde 13 Hazara’yı infaz etti. Biri 17 yaşında sivil bir kız çocuğu olan kurbanların 11’i ise Afgan Ulusal Güvenlik Gücü üyesiydi. Keza bir sivil erişkin de öldürüldü. Söz konusu toplu cinayet Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden iki hafta sonradan gerçekleşti.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri Erdem Aksoy Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri Tel örgüler üzerinden askerlere verilen Afgan bebekten haber var: Ailesiyle ABD'de yaşıyor

Tel örgüler üzerinden askerlere bahşedilen Afgan bebekten haber var: Ailesiyle ABD’de yaşıyor

Sağlık sistemi çökmenin eşiğine gelmişti! Portekiz'de şimdi aşı yapılacak kimse kalmadı

Sıhhat sistemi çökmenin eşiğine gelmişti! Portekiz’de derhal aşı yapılacak kimse kalmadı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir