Adıyaman Koçali Sulandırma Kanalı’nı tamamen yerli ESER açacak

ADIYAMAN (İHA) – Devlet Su İşleri (DSİ) kadar hayata geçirilecek Adıyaman Koçali Sulaması Teşebbüs Kanalı ve Tünel İnşaat Projesi’nde, E-BERK firması tarafından ayrıntılarıyla yerli parçalarla yenilenen 5 metre çapındaki Single Shield Tünel Açma Makinesi ‘ESER’ kullanılacak.

E-BERK firması tarafından 4800mm Single Shield Tünel Açma Makinası (TBM), Türk mühendis ve teknisyenlerin çalışmaları ile yenilenerek en ince ayrıntısına kadar yerli ışık halkası getirildi. Bunun üzerine E-BERK firması ve DSİ, ESER adı bahşedilen tünel açma makinasının Adıyaman Koçali Sulaması Teşebbüs Kanalı ve Tünel İnşaat Projesi’nde kullanılması üstüne anlaşmaya vardı.

Adıyaman’a içme ve sulama suyu sağlamasının yanı sıra yılda yaklaşık 100 milyon kilovatsaat enerji üretecek santrale, su taşıyacak projede tünel açma işlemini gerçekleştirecek ESER için E-BERK firmasının Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yerleşkesinde tanıtım töreni düzenlendi.

Törene Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, DSİ 20. Alan Müdürü Sadullah Seven, Ankara Sanayi Odası (ASO) Idare Heyeti Üyesi Aytaç Muhittin Dinçer ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“Her şey hayalle başlar”

ESER’in Adıyaman Sulandırma Projesi’nde kullanılması üstüne temsili kurdele kesiminin peşinde konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Adıyaman’a içme ve sulandırma suyu sağlayacak bununla birlikte yılda takriben 100 milyon kilovatsaat enerji üretecek santrale su taşıyacak projenin manâlı olduğunu belirterek, “Bu fabrikayı bizlere kazandıran, bu projeye hizmet edecek makineyi bizlere sunan E-Berk firmasına ve DSİ Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyor, uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Her şey hayalle başlar; bir işi başarıya ulaşmak için önce hayal etmek daha sonra hedeflemek gerekir, galibiyet ardındaki kazanç. İnşallah daima birlikte daha da büyük başarılara imza atarız” diye konuştu.

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan E-BERK Idare Heyeti Bsevgianı Hür Savaş Özüdoğru ise, “Tünel açma makinası 5 metre çapında takriben 145 metre boyunda, 4 megavatsaat kurulu güce sahip 550 ton ağırlığındadır. Düş edin, yaklaşık 25’e tırla buradan tek tek yapboz gibi ayrılacak. şimdi burada fabrika testini yaptık. Makinanın çalıştığını Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı’ya gösterdik. Sonradan sökeceğiz. Sonradan da görev yerine gidecek. Koçali Sulandırma Tüneli’nde 5 bin 500 metrelik bir tüneli açacak” dedi.

“ESER, yabancılar tarafından üretildi lakin fabrikamızdaki mühendislerimiz ve teknisyenlerimizle tamamen yenilendi”

ESER’in en kayda değer özelliğinin kazıyı yaparken aynı zamanlı olarak betonlamayı da yapması olduğunu bildiren Özüdoğru, “Beton montajını da yaptığı için kazı tamamlandığında aslında proje de bitmiş olacak. Hafriyatı içerisinde bantlarla yaparken lokomotiflere boşalarak açık havada çıkıyor. Sonrasında eş zamanlı betonlaması yapılıyor ve kazı tamamlanıyor. ESER, yabancılar tarafından yapılmış ama fabrikamızdaki mühendislerimiz ve teknisyenlerimizle en ince ayrıntısına kadar yenilendi. Terzi dikişi bir dikkatle yeni gireceği projenin jeolojik özelliklerine de uygun olacak şekilde her tarafta tasarlandı. Hazırlanmış durumda. Onun heyecanını yaşıyoruz” değerlendirmelerini yaptı.

İhracata sağladıkları katkı üzerine sorulan soruya ilişkin, Türkiye’nin 2016 ile 2020 yılları arasında takriben 400 milyon dolarlık tünel açma makinasının girdiğini söyleyen Özüdoğru, “Bu bizim yaptığımız işin önemini daha da ortaya koyuyor. Bizler, yerli tünel açma makinası iki tane ürettik. acilen yıllık kapasitemiz 12 adet alet. Yani 70-80 milyon dolara dek cihaz üretebilme kapasitemiz var” dedi.

“5 bin 500 metrelik toplam projenin de 13 ay gibi bir zamanda biteceğini öngörüyorum”

İkinci ürettiğimiz yerli tünel açma makinası Lale’nin 2 bin 500 metre uzunluğundaki tüneli 5 buçuk ayda tamamladığı bilgisini vererek, “Bu makinada da tekrar benzer şekilde aylık 400 metre ve üstünde bir performans göreceğimizi, 5 bin 500 metrelik toplam projenin de 13 ay gibi bir zamanda biteceğini öngörüyorum” ifadesini kullandı.

Kurdele kesiminin arkasından 5 metrelik çapa sahip ESER çalıştırılarak, Bakan Yardımcısı Özkaldı’ya gösterildi. Peşinde, E-BERK Bsevgianı Özüdoğru, Özkaldı’ya firmayı gezdirerek, yaptıkları projelerden ve fabrikanın işleyişinden bahsetmesi ile merasim sona erdi. – ANKARAAdıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacak

Adıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacakAdıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacakAdıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacakAdıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacakAdıyaman Koçali Sulama Kanalı'nı tamamen yerli ESER açacak

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir