ABD, Suud Kızılay görevlisi Sadhan’ın hapis cezasının onanmasına karşı çıktı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan mahkemesinin, Suud Kızılayı çalışanı Abdulrahman el-Sadhan’ı 20 sene hapis ve ardındaki 20 yıl yurt dışına seyahat yasağı ile cezalandırıldığı kararın onanmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü Ned Price, konuya ilişkin yazılmış açıklamasında, “Suudi Arabistan mahkemesinin insani yardım görevlisi Suud vatandaşı Abdulrahman el-Sadhan’nın 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve hapis süresine müteakiben de kendisine 20 yıl gezi yasağı vermesine ilişkin cezayı onadığına yönelik haberler bizi düş kırıklığına uğrattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu davanın temyiz sürecini yakından izlediklerini bildiren Price, Sadhan’ın fena muameleye maruz kaldığı, aile üyeleriyle irtibat kuramadığı ve adaletli yargılanma haklarına saygı gösterilmediği yönündeki iddialardan endişe duyduklarını belirtti.

Her düzeyde Suudi Arabistan yetkililerine, açıklama özgürlüğünün hiçbir koşulda cinayet gerektiren bir fiil olmaması gerektiğini söylediklerini kaydeden Price, “Suudi Arabistan ile ilişkilerimizde insan hakları konusunun rolünü artırmaya devam edeceğiz ve bütün bireylerin insan haklarına saygı gösteren hukuki reformlar yapılmasını teşvik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sadhan, 2018 yılında Suud Kızılayı’nda çalıştığı sırada ortadan kaybolmuş ve 20 Şubat 2020’de tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Ailesi ABD’de bulunan Sadhan’ın sürekli yargılamasında bugün 20 sene hapis ve sonrasında 20 yıl gezi yasağı ile cezalandırıldığı bildirilmişti.

AA / Kasım İleri – Son Dakika Haberleri Beyaz Saray: Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile yıl sonundan önce çevrim içi bir araya gelecek

Beyaz Saray: Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile sene sonundan önce çevrim içi bir araya gelecek

ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in tahliye talebi reddedildi

ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in terhis talebi reddedildi

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir