ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri: Afganistan ’ın Taliban ’a geçmesinin ardında Trump yönetiminin yaptığı uzlaşma yatıyor

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Taliban‘ın Afganistan yönetimini ele geçirme sürecinin, grup ile Trump yönetimi arasında yapılan anlaşmaya uzandığını söyledi.

ABD’nin eski Bsevgianı Donald Trump‘in görevde olduğu Şubat 2020’de yapılan Doha Anlaşması, ABD askerlerinin ülkeden çıkış tarihini belirlemişti.

General Frank McKenzie anlaşmanın, Afgan hükümeti ve ordusu üstünde ‘öldürücü etkisi’ olduğunu ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lyod Austin de anlaşmanın Taliban’ın ‘güçlenmesine tezgâhtar olduğunu’ belirtti.

Anlaşmada, ABD askerlerinin çekilmesinin yanı sıra, El Kural gibi örgütlerin ABD ve müttefiklerinin güvenliğini tehdit etmemesi için Taliban’ın atması gereken adımlar ve yükümlülükleri de yer alıyordu.

ABD Bsevgianı Joe Biden göreve geldikten sonradan çekilme planını uygulamaya devam etti ama ülkeden bölünme tarihini Mayıs yerine 31 Ağustos olarak belirledi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, bu açıklamaları Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komitesi’nin oturumunda yaptı.

Oturum, diğer ülkeler vatandaşlarını ülkeden çıkardıktan ve ABD askerlerinin Kabil Havaalanı’ndan çekilmesinden haftalar sonra düzenlendi. Tanıdık Olmayan ülkelerin Afganistan’dan çekilmesi üzerine binlerce Afgan’ın ülkeden kaçmaya çalışması kargaşaya neden olmuş, işlem sırasında düzenlenen intihar saldırısında 182 kişi ölmüştü.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General McKenzie, ülkenin Afganistan’dan çekilme sürecinden sorumluydu.

‘Tabuta çakılan son çivi’

General McKenzie, Doha Anlaşması’nın Afgan hükümeti üstünde ağır psikolojik etkisinin olduğunu, anlaşmayla Afgan yetkililerin ‘desteğin çekilmesini bekledikleri bir tarih de verilmiş olduğunu’ söyledi.

McKenzie, ‘uzun bir süre’, ABD’nin Afganistan’daki askeri danışmanlarının sayısını 2.500’e düşürmesiyle Afgan hükümeti ve ordusunun zaruri olarak çökebileceğini düşündüğünü açıklama etti.

McKenzie, Doha Anlaşması’ndan daha sonra ABD Bsevgianı Biden’ın Nisan ayında asker sayısını azaltma kararı alması için ise “tabuta çakılan son çiviydi” dedi.

Bakan Austin de, ABD’nin Taliban’a karşısında hava saldırılarını sonlandırmasıyla, Doha Anlaşması’nın İslamcı örgütlerin “güçlenmesi, Afgan güvenlik güçlerine karşısında operasyonlarını artırmaları ve Afganların da her geçen hafta büyük kayıplar vermesi anlamına geldiğini” söyledi.

Savunma yetkilileri Salı günü de Senato’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuştu. Oturumda ABD Genelkurmay Bsevgianı Mark Milley ve General McKenzi, ABD’nin Ağustos ayında adamakıllı çekilmesi öncesi Afganistan’da 2.500 asker tutmayı önerdiklerini de söyledi.

Miley keza, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle, Amerikalıları terör saldırılarından korumanın da zorlaştığını dile getirdi. Miley, Taliban’ı, “El Kural ile hala gevşek bağları olan bir terör örgütü” olarak tanımladı.

Çarşamba günü BBC’ye konuşan Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit de “militanların, Afgan topraklarından ABD dahil, hiçbir ülkeye herhangi bir korkutma oluşturmayacaklarına dair güvence verdiklerini” söyledi.

Sözcü Müdahit, “Doha’da Afganistan İslam Emirliği ile ABD arasında Doha’da imzalanan anlaşmaya bağlıyız. Amerikalıların ve müttefiklerinin de anlaşmaya alt olmalarını istiyoruz. Negatif yorumlar yerine getirmek yerine, diplomasi ve işbirliği yolunu seçim etseler onlar için daha iyi olur” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri: Afganistan'ın Taliban'a geçmesinin ardında Trump yönetiminin yaptığı anlaşma yatıyor

BBC Trump'ın eski danışmanından korkunç Taliban senaryosu: Pakistan'ı da alıp 150 nükleer silahı ele geçirebilirler

Trump’ın eski danışmanından korkunç Taliban senaryosu: Pakistan’ı da alıp 150 nükleer silahı ele geçirebilirler

Teröristbaşı Mazlum Kobani itiraf etti: Biden bizi Suriye'de yalnız bırakmayacağının sözünü verdi

Teröristbaşı Mazlum Kobani itiraf etti: Biden bizi Suriye’de yalnız bırakmayacağının sözünü verdi

ABD Genelkurmay Bsevgianı Milley: Afganistan'dan çekilme süreci itibarımıza zarar verdi

ABD Genelkurmay Bsevgianı Milley: Afganistan’dan çekilme süreci itibarımıza zarar verdi

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir