ABD Dışişleri Bakanlığı: Kaşıkçı’nın mirasını saygıyla anıyoruz

İSTANBUL (AA) – ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan‘ın İstanbul Bsevgionsolosluğunda cinayete kurban dışarı giden gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın ölümünün 3. yılında onun mucizevi yaşamını ve mirasını saygıyla andıklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin bitmiş insan hakları ilkelerinin yanına olduğu belirtilerek, “Onun anısına, açıklama özgürlüğünü ve her tarafta gazetecilerin, aktivistlerin ve muhaliflerin korunmasını savunmayı vaat ediyoruz.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Kaşıkçı cinayeti benzeri suçların tekrarlanmaması için adımlar atıldığı kaydedilerek, dünyanın herhangi bir uygun gazeteci ve muhaliflere zorlama uygulayan hükümetlerin kasıt alındığı, bu bağlamdaki ilgili kişilere vize kısıtlamaları getirildiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığının denizaşırı muhalifleri korkutma ettiğine inanılan 76 Suudi vatandaşına getirdiği vize kısıtlamaları da hatırlatılan açıklamada, ABD’nin insan hakları konusunu dış politikasının merkezine koyduğu ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Kaşıkçı’nın olağanüstü yaşamı ve mirasının saygıyla anıldığına göze çarpan edilerek, “İnsan haklarını müdafaa etmek kuşkusuz ABD’nin milli çıkarlarınadır ve ulusal güvenliğimizi güçlendirir.” değerlendirmesi yer aldı.

Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirileriyle bilinen Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan İstanbul Bsevgionsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

AA / Islam Doğru – Son Dakika Haberleri ABD'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 700 bini geçti

ABD’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 700 bini geçti

İstanbul'u Koşuyorum etkinliği nedeniyle bazı yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak

İstanbul’u Koşuyorum etkinliği nedeniyle bazı yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak

Bakan Koca, 18-24 Eylül'de illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı

Bakan Koca, 18-24 Eylül’de illere kadar her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir